A görög hagyományokról
Nikos Boti Attila 2009.05.31. 19:37
Görögország a gazdag történelem, számos templom, kolostor és hagyomány, szokás hazája. A görögök minderre nagyon büszkék, lokálpatrióták és hazafiak. Büszkeséggel tölti el őket, és szeretik hangoztatni, hogy hazájuk a kultúra bölcsőjének számít. Leginkább a falvakban, és kisebb városokban ápolják különös szeretettel a hagyományokat, melyek a régióktól függően térnek el egymástól. Ezeken a helyeken a lakosság nagy része mélyen vallásos. A nyaralás alatt Ön is betekinthet a helyi emberek életébe, egy rövid időre tanúja lehet érdekes mindennapjaiknak.
„Prika" - a menyasszony hozománya
Milyen lenne egy menyasszony hozomány nélkül? Ha már egy fiatal görög leányzó megtalálja a szívéhez közel álló „Herkulesét" vagy ellenállhatatlan „Adoni-szát", fontos kérdés lesz a hozomány. Bár a mai modern időkben ez a tény egyre inkább kiszorul a köztudatból, a hagyományokat sok helyen mégis tartják. A hozomány mindképp a család vagyonától függ. Mivel a nagymamák és anyukák kedvelik a hímzést, horgolást, biztosak lehetnek abban, hogy a hozomány néhány hímzett abroszt, ágytakarót, párnahuzatot is tartalmazni fog.
Keresztelő
A keresztelő nagyon fontos a görögök számára. A gyermeket bármikor meg lehet keresztelni, leginkább a 9. és 24. hónap között kerül rá sor. A görögkatolikus templomban a pap háromszor megmártóztatja a meztelen gyermeket az olívaolajjal gazdagított langyos vízben annak jeléül, hogy elzavarják tőle a rossz szellemeket és végül levágja egy hajtincsét. Keresztszülőnek lenni nagy megtiszteltetésnek számít, egyben nagyon költséges „tisztségről" van szó. A görög keresztszülő a speciális keresztelős babakelengyén kívül a gyermeknek arany nyakláncot, a gyermek édesanyjának arany ékszereket ajándékoz. Ezen kívül állják templomi szertartás költségeit. A büszke görög apa a szokásoknak megfelelően fizeti az ezután következő nagyszabású ünnepséget, mely a lakodalomhoz hasonlítható.
Görög lakodalom
Görögországban a házasság a férfi és a nő egybekelésének szent köteléke. Az esküvő három részből áll. Az első részben a jegygyűrűk megszentelése, a másodikban a menyasszony és a vőlegény fején lévő koszorúk megszentelése, a harmadik részben pedig az Isia táncra kerül sor, amikor az ifjú pár három-szor táncolja körül az oltárt, miközben a násznép rizst és virágokat szór rájuk a gazdagság és a szerencse jelképeként. Amikor a fiatalok eljegyzik egymást, a jegygyűrűket a bal kezükön hordják. Az esküvő alatt a gyűrűk átkerülnek a jobb kézre. A szertartás után az ifjú párnak a népes vendégség gratulál, majd egy hatalmas lakodalom következik rengeteg itallal, finomabbnál finomabb ételekkel és kiváló zenével. A görög lakodalmakon nem ritka az 500 - 1000 résztvevő sem. A hagyomány szerint az ifjú pár utolsóként hagyhatja csak el a lakodalmat.
Feketét viselő asszonyok
Amikor meghal egy családtag, a görög asszonyok gyászuk jeléül fekete ruhába öltöznek egytől három éven át. Ha az asszony férje hal meg, élete végéig feketében „köteles" járni, kivéve, ha ismét férjhez megy. Attól a naptól kezdve ismét „normálisan" öltözködhet. A férfiaknál más a helyzet. Ha meghal a felesé-gük, 40 napig fekete szalagot viselnek karjukon és nem borotválkoznak - magányuk jeleként. Ezen időszak után viszont minden a régi kerékvágásba kerül. A nagyobb városokban ezeket a szokásokat már nem tartják ennyire pontosan, de a falvakban és a szigeteken senki sem meri megszegni a hagyományokat.
Kafeneion
Egy hagyományos kávéház középkorú és idősebb férfiaknak. Számukra az időtöltés talán legkedveltebb formája. Kávézgatnak, kártyáznak, megbeszélnek minden fontos - főként politikával, focival és nőkkel kapcsolatos témát. Megvitatják tapasztalataikat és igen magas hangerővel megpróbálják „megváltani a világot".
Hagyományos görög tánc
Egy igazi görög ünnepség elképzelhetetlen hagyományos zene és táncok nélkül. Számtalan görög tánc ismeretes, melyekben leginkább a férfiak dominálnak, de persze az asszonyok is táncolnak. Szóló vagy csoportos táncokról van szó, különböző ritmussal, gyorsasággal, lépésekkel. A legismertebb a „zembetiko", férfi szólótánc, melyben a férfi tánccal fejezi ki érzéseit, hangulatát. „Hasapiko" két vagy több férfi tánca, akik egymáshoz közel állva a vállaikat fogják át. „Rebetica" modern, városi stílusú tánc, mai zenével. Itt a zenén, az éneken van a hangsúly. A szövegek tele vannak szerelmi vallomásokkal, szomorúsággal, magánnyal, vággyal, szenvedéssel - tehát élettel.
„Komboloj" - stressz csökkentő pótcselekmény
Ezt a játékot (felső fotón) főként férfiak használják. A nálunk ismert „olvasóra" hasonlít. A férfiak gyakran tartják kezükben, dobálják egyikből a másikba, ujjaik köré csavarják az egyes szemeket, stb. Kimondottan stressz csökkentő pótcselekvésnek nevezhetnénk ezt a „játékot" - sokan így szoknak le a dohányzásról. Gyakori ajándék, mert az egyszerű és olcsó verziókon kívül, igen drága, értékes kövekből és ásványokból, aranyból is készülnek. Különösen örülnek a ked-venc focicsapatuk jelével ellátott daraboknak.
Buzuki klub
Egy tipikus görög szórakozóhely, melyben népszerű görög énekesek és együttesek lépnek fel. Megnevezése a „bouzouki" hangszertől származik, mely az összes hangszer közül talán a legérzékibb, szinte hipnotikus hangokat ad ki. A hangulat egy ilyen helyen szinte pár perc után a tetőfokra hág, melyet a virágszirmok is megerősítenek - szintén görög szokás, hogy a szórakozóhelyeken virágszirmokkal teli kosarakat árulnak, és ezeknek tartalmát a ra-jongók rászórhatják kedvenc énekesükre, mindezt a rajongás jeleként. A szórakozáshoz minőségi ital dukál - persze alkoholos. Szokás rögtön egész palack whiskeyt, metaxát, vagy legalább 2 palack bort rendelni és ezeket az egész este folyamán lassan kortyolgatni. Táncra nem kell kétszer felkérni senkit, hiszen a hangulat annyira magával ragadó, hogy képtelenség ülve maradni.
|