"Megli nsi", azaz a nagy sziget, gy emlegetik a grgk Krtt, Eurpa legdlibb rszt, az eurpai civilizci blcsojt. Krtt hatalmas hegysgek, szeld lejtok, termkeny sksgok, flreeso tavak jellemzik, mgis inkbb vezredes kultrja - teszi klnlegess. Krta - a rgszeti eredmnyek is ezt tmasztjk al -mr az i.e. VI. vezredben is lakott volt. Kr. e. 3000-tol jegyzik a trtnszek a mnoszi civilizci kezdett. Az vezredek sorn Krta megismerhette a felhotlen aranykort, de ugyanakkor a termszeti katasztrfkat is, mint pldul a Kr. e. 1700-ban pusztt fldrengst, amely a palotkat is romba dnttte. Ezek utn j palotk ptsbe kezdenek.
Kr. e. 1100-ban a drok hdtsa kvetkeztben a mnoszi civilizci vgso hanyatlsnak indult. Ms npek is megprbltk leigzni Krtt, gondolunk itt elsosorban a Rmai Birodalom terjeszkedsre, amely a szigetet sem kmlte. A kettszakadt Rmai Birodalom utn Krta Biznc fennhatsga al kerlt, majd kzel egy vszzadon t arab megszlls alatt volt, ami all csak i.sz. 961-ben szabadult. 1204-ben a keresztes hadjrat sorn Konstantinpolyt kifosztottk, s ezzel tulajdonkppen vget rt a biznci birodalom. 1645-ben, mint annyi ms eurpai orszg, ez a sziget is trk megszlls al kerlt. 1821-ban kitrt a grg szabadsgharc, amit az egyiptomi csapatok segtsgvel vrbe fojtottak s br Grgorszg elnyerte fggetlensgt, mgis az egyiptomiak kezn maradt, majd visszakerlt a trkk birtokba. A trk csapatok kivonsa utn 1913-ban vgleg egyeslt Grgorszggal. A II. vilghbor idejn a krtaiak hevesen ellenlltak a nmet megszllknak. A pusztts nyomn elnptelenedett falvak s romokban hevero gazdasg maradt. Ma mr azonban az egyik legjelentosebb s legkedveltebb turistakzpontt vlt a magyar s nemzetkzi utazk szmra is.
Fldrajzi adatok
A 35. szlessgi kr mentn, szak-Afrika egyes rszeinl is dlebbre elhelyezkedo sziget Eurpa legdlibb pontja. Terlete 8400 km2, ezzel a legnagyobb grg sziget. 250 km hosszan nylik el kelet-nyugati irnyban, szak-dli kiterjedse azonban a legszlesebb rszn is mindssze 60 km, keleten pedig 12 km. A hegycscsoktl szeld lejtok ereszkednek a dombokig, onnan az szaki part menti sksgokig, ahol a nagy blk mentn sorakoznak a sziget legjelentosebb vrosai. Az szaki partvidk a surubben lakott, dlen a hegyek meredek sziklafalai mintha a tengerbol ugrannak ki. Krta ghajlata mediterrn, jllehet a forr, szraz nyr itt sokkal tovbb tart, mint Grgorszg ms vidkein.
Kzlekeds
A sziget legtbb helysge knnyen megkzeltheto autbusszal, de ajnlatos a gpkocsi klcsnzse, hiszen gy sajt magunk fedezhetjk fel a sziget ltvnyossgait, s szabadidonket sem korltozza a nmelykor szokatlan autbusz-menetrend.
Vsrls
Az zletek ltalban a dlelotti rkban, illetve dlutntl kso estig tartanak nyitva, a bankok s postahivatalok nyitvatartsa ennl rvidebb. dlohelyeken az zletek tbbsge htvgn is nyitva tart.
telek-italok
A grgk teleik elksztshez olvaolajat hasznlnak, kedvelik a hsokat, elsosorban birkt, marht, sertst, melyeket ltalban roston vagy nyrson stnek meg. Szvesen fogyasztjk mg a tenger gymlcseit is, a legvltozatosabb elksztsi mdokat felhasznlva. Vltozatos elotel knlatuk paradicsombl, uborkbl, dinnybol, szeletelt sajtbl, kagylbl, olajbogybl s sokfle gymlcsbol ll. Kedvelik a dis, mzes, fuszeres csemegket. A legelterjedtebb vendglofle a taverna, ahol olyan finom teleket zlelhetnek meg, mint pl. grg salta, suvlaki, tzatziki, musaka, gyros. A legkedveltebb aperitif az ouzo, borok kzl pedig a retsna.
Borraval
Krtn szoks borravalt adni, melynek sszege tbbnyire kb. a felszolgls 10%-a. Az ttermekben s a szllodkban az r rendszerint tartalmazza a borraval sszegt. A szllodai portsok, a szobalnyok s a taxisok elvrjk a borravalt. Kartago Tours
|