Nprajzi jegyzetek a krtai Toplou kolostorbl
Nikos Boti Attila 2004.08.16. 18:40

, Mria, Istennek anyja,szent hajlkunk oltalmazja,lgy irgalmas hozzd esdeklo szolgidhoz, akik most lnek,akik mr meghaltak,s akik ezutn jnnek a vilgra. n krem ezt Toled,Gavriel Pantogalos,s a szerzetesek, akik vele egytt sokat munklkodnak s kegyes letet lnek.Trden llva krnk, fogadd el munknk gymlcst buns lelknk megvltsra! Olvashat a krtai Toplou kolostor faln.
, Mria, Istennek anyja,szent hajlkunk oltalmazja,lgy irgalmas hozzd esdekl szolgidhoz, akik most lnek,akik mr meghaltak,s akik ezutn jnnek a vilgra.n krem ezt Toled,Gavriel Pantogalos,s a szerzetesek, akik vele egytt sokat munklkodnak s kegyes letet lnek.Trden llva krnk, fogadd el munknk gymlcst buns lelknk megvltsra! Olvashat a krtai Toplou kolostor faln.
Krta szigetnek szakkeleti rsze ritkn lakott, kopr vidk. Megmuvelt fldet keveset ltni, a sziklk kzti sovny fldben megkapaszkod szvs, szrs nvnyzeten itt-ott kecskenyjak legelsznek. Mg a korbbi vszzadok tengeri rabli sem a bosges zskmny remnyben, inkbb a sziget belseje fel utat keresve szlltak partra ezen a helyen.
A tengertol nhny kilomternyire, lakott teleplsektol tvol magasodnak egyes felttelezsek szerint immr msflezer ve az Akrotiriani, jabb nevn Toplou kolostor falai. A kolostor alaptsnak idejt a nphagyomny Krta trtnetnek elso vagy a msodik biznci korszakra (395-828, illetoleg 961-1210 kztti idoszak) helyezi. A rgszek nem tartjk kizrtnak, hogy helyn eredetileg Zeusz vagy az Olimposz valamely ms istensgnek szentlye llott. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy mai formjban a kolostor a XV. szzadban plt jj. A helyi hagyomny ugyanakkor a kolostor alaptst ahhoz a mltbeli esemnyhez kapcsolja, amikor egy kzeli barlangban megtalltk a Szent Szuz ikonjt.
Az eros mszko falak tlltk az vszzadok viharait, s erodtmny-jelleget klcsnznek az pletnek. Maga a kolostor a viharos idokben erodtmnyknt is szolglt, j vdelmet nyjtva a falai kztt loknek a tengeri rablk, a kalzok ellen. Ennek emlkt ma is orzi a bejratnl tallhat nyls, amelyen keresztl a nemkvnatos ltogatkra a szerzetesek forr olajat ntttek.A kolostort madrtvlatbl megpillantva a falhoz kvlrol hozzragasztott kis hzak, flkk tunnek szembe. Virgkorban hossz idon t szznl is tbb szerzetes lakott itt, s nem mindenki szmra jutott hely a falakon bell. Ok ptettk ezeket a kis hzakat.
A messzirol szembetuno, a kolostor templomtl kln ll harangtorony ptst is legenda vezi. A krnykbeliek emlkezete szerint a harangtorony ptse kzben az egyik ptomunks lmot ltott. lmban az jelent meg elotte, hogy ha leugrik az llvnyzatrl a kolostor udvarra, azon a helyen forrs fakad, amely elegendo vizet ad az lland szrazsggal sjtott vidk szmra. A forrs ma is bo vzhozammal ltja el az ott loket.
Az pletegyttes elott ll szlmalom szz ve mg a szerzetesek bzjt, rpjt orlte. lo emlkmuve ez a zrt, nelltsra berendezkedo gazdasgnak, amelynek alapjt a kolostorhoz tartoz fldek s a rajtuk vgzett kitart munka jelentettk.
A nehz idoszakokban a kolostorok voltak a kultra utols orhelyei. A szent knyvek tanulmnyozsa, a kolostori muvszet, az ikonfests mellett iskolkat tartottak fenn, amelyekben tehetsges gyermekeknek ingyenes oktatst biztostottak. Klnsen gy volt ez a trk uralom idejn, amelyet a trsg ms vidkeihez kpest a krtaiak sem kerlhettek el. Ebben az idoszakban a kolostorok voltak a krtai kultra s identits kzpontjai. Fenntartsukat a helyi lakossg jelentos adomnyaival, hagyatkaival tmogatta. A tantst a szerzetesek maguk vgeztk. A Toplouban a mlt szzadban egy idoben 30 gyermek tanulhatott a krnyezo falvakbl.
A hajdan virgz kolostori kultrbl mra csak az egyedlll muemlkegyttes s a megfogyatkozott szm lakk elltst szolgl kert maradt. A jelenleg nagy erovel foly muemlki helyrelltsi munkk a rgi letet mr nem kpesek visszahozni. A szerzetesek lete az egyhzi kalendriumhoz s a napi szertartsokhoz igazodik. Vasrnapok s htkznapok vltakoznak, a bjtket nnepek kvetik. Az esztendo tbb mint felben jut ido a munkra, amivel letk alapveto szksgleteit biztostjk. A trk idokben szmos kolostor kierjedt birtokokkal rendelkezett, az lelem ma is a krnyezo kertekbol kerl ki. A visszavonult, aszktikus szerzetesi let szksgleteit nellt mdon, helyben lltottk elo. Termeltek szolot, gabont, juh- s kecskenyjaik a krnyezo kopr domboldalakon legeltek. A kolostorban prseltk a bort, cspeltk a bzt, stttk a mindennapi lethez s a Szent Liturgikhoz szksges kenyeret.
Az itt lakk munkra s imdsgra plo letformja napjainkra sem vltozott. A szerzetesek a napi szertartsok s imdsgok mellett naponta 6-8 rt tltenek munkval. Amg nagyobb szmban ltek a kolostorban, egy rszk a fldeken dolgozott, msok az pleteket, az eszkzllomnyt tartottk karban, megint msok a fozssel, beszerzssel, vagy ppen a vendgek fogadsval voltak elfoglalva. Az elnptelenedo szerzetes-kzssgekben - mint amilyen a Toplou is - az ilyen munkamegoszts vltozatlan fenntartsra azonban mostanban mr nincsen md. A fobejraton belpve az udvar jobb oldaln ll a Mria Istenanyasgnak s Szent Jnosnak szentelt templom. A faln lvo felirat az Istenanya oltalmba ajnlja az pletet s annak lakit. A kolostori let virgz vtizedeiben a templom nemegyszer szuknek bizonyult. A harangtorony itliai hagyomnyokat kvetve kln, az erodtmny faln emelkedik.
Maga a kolostor ktemeletes, nem tlsgosan nagy kierjedsu, szmos szobbl, konyhkbl, fogad- s raktrhelyisgekbol, ebdlokbol, vendgszobkbl ll pletkomplexum. A szerzetesek cellit a kvlrol erodtmnyt idzo, vastagnak, erosnek hat falba mlytettk. A fldszinten a szerzetes szmra kialaktott nhny cella mellett kln raktrak szolglnak az olvaolaj, a gabona, a zldsg s gymlcs, valamint az errefel boven termo, kivl minosgu bor elhelyezsre. Az elso s msodik emelet balkonra nyl ajti a szerzetesek szuk s minden komfortot nlklzo celliba vezetnek.
A kolostor megalaptsa ta szerzetesek ezrei ltk le letket ezek kztt a falak kztt, magukat az imdsgnak s a munknak szentelve, nkntes vezeklst vllalva a vilg vtkeirt. Ha nha szent knyveikbol fltekintettek, szemk megpihent a kelet-krtai tj olajfaligetein, szikls domboldalain. Testk pedig az r szolglatban eltlttt let elmltval a kolostor melletti temetoben lelt rk nyugalmat.
|