Görög ételek-italok
Gavrilos-Nikos 2004.08.12. 11:06
Frape :Valamikor a hetvenes évek elején Thessalonikiben egy amolyan tengerparti kis kávézóban elfogyott a szokásos görög zaccos kávé és a vendégek kávét követeltek a szegény tulajtól. Akkoriban még nem voltak non-stop üzletek és így kénytelen volt valami megoldást találni a felmerült probléma megoldására. Véletlenül volt egy doboz (érdekes Görögországban még ma is kapható bádogdobozos kivitelben) NesCafé-ja, ami akkor tájt jelent meg a piacon.
- Frape :Valamikor a hetvenes évek elején Thessalonikiben egy amolyan tengerparti kis kávézóban elfogyott a szokásos görög zaccos kávé és a vendégek kávét követeltek a szegény tulajtól. Akkoriban még nem voltak non-stop üzletek és így kénytelen volt valami megoldást találni a felmerült probléma megoldására. Véletlenül volt egy doboz (érdekes Görögországban még ma is kapható bádogdobozos kivitelben) NesCafé-ja, ami akkor tájt jelent meg a piacon. Mivel nyár volt és átkozott meleg is volt az éjszaka, (akkor még nem volt elterjedt a légkondi sem) gondolt egy nagyot és nekilátott a kísérletnek, hogy a "kávészerűségből" kávét csináljon. Igen ám, de mitől lehetne olyan krémes és habos mint a főzött kávé? Ekkor megpillantotta a pultja díszhelyén a féltve őrzött sakerét, amit valamelyik amerikai rokona hozott neki ajándékba. Lecsavarta a tetejét a szűrővel együtt és amúgy görögösen belekanalazott kávét, cukrot egyaránt, mintha zaccos kávét készítene. Ráöntött egy kevés jéghideg vizet, visszatette a shaker tetejét a szűrővel, majd ahogy azt az amerikai rokontól látta, elkezdte rázni. Az eredmény döbbenetes volt! Közel másfél perc intenzív rázásnak köszönhetően a nescafé a cukor és a víz olyan krémes habot produkált, hogy az nem akart kifolyni a pohárból! Mit volt mit tenni, öntött még rá egy adag jeges vizet, kicsit összekeverte, majd kiöntötte egy hosszú, vékony nyakú pohárba. Tálcára tette és már vitte is volna kifelé a vendégnek, de amúgy amerikaiasan beledobott egy jégkockát és persze beledöfött a kávé habjába egy szívószálat is, hogy legalább kárpótolja a kedves vendéget, ha már nem kap "tisztességes" kávét. Letette a kávét a vendég elé és rövid szabadkozás után azt mondta, hogy már csak az üzlet újdosült kávéspecialitása volt előállítható és természetesen, ha nem ízlene a vendégnek akkor nem kell kifizetnie. A vendég belekóstolt és azt kiáltotta : - Hiszen ez zseniális! Kávé is, hideg is, finom is! Mi a neve a specialitásnak? - kérdezte a vendég a tulajtól. Érdemes kipróbálni, hiszen a leg üdítőbb csemege a nagy melegben.
-
Retsina bor: A Retsina bor Athénéből származik. Szerzetesek készítették a hegyekben . Itt rengeteg fenyő volt található, így ezt a nemes bort gyantával kezelt hórdókban tárolták. Ennek köszönheti azt a jellegzetes gyantás ízét is. Ebben az időben nem palackozták üvegekben, kancsókban tették a vendég asztalára. Üveges palackozását az 1960 -as évektől végzik. A hegyi falvakban még ma is csak kancsóból kínálják és ha nem szól a vendég akkor hígitva teszik az asztalra. Ezt itt így szokás, hiszen a Görögök ezt a bort csak hígitva fogysztják. A vendég akár egy kancsóval is megihat ebből a nedüből másnap nem lessz másnapos. Vigyázat ! A hegyi falvakban még mindig az a szokás, ha a kancsó kiürül, a pincér azonnal teletölti.
-
Görög ételek: A Görög ételek sokban külömböznek az itthon megszokott ételeinktől. Ime néhány jellegzetes Görög étel, amikkel szinte minden étterem kínálatában találkozhatunk. Sok olvasónk kérésének teszünk ezzel eleget, hiszen az étlapok kínálatában nem mindig találkozunk azzal, hogy a kiválasztott étel miből is készül,hogy néz ki.
|