A Kyklád szigetcsoport az Égei- tenger déli részén található. Itt született az egyik legjelentősebb mediterrán kultúra a Cycladic, melynek kialakulása valószínűleg annak tudható be, hogy nem messze húzódott az elsüllyedt Atlantisz.
Csendes, kristálytiszta víz, derült égbolt, napfény és egyszerű építészet jellemzi a Kyklád szigetvilágot, melyeknek köszönhetően sok üdülni vágyó keresi fel. Ami az éghajlatát illeti enyhe telek és hűvös nyarak váltogatják egymást.
A Kykládok számos szigete közkedvelt nyaralóhely, gondoljunk csak például Santorini-re, Mykonos-ra, Paros-ra, Ios-ra stb, de természetesen rengeteg más szigete is magába hordozza a jellegzetes Kyklád vonásokat. Mindegyik kisebb-nagyobb szigetének megvan a maga különlegessége, vagy a természeti adottságokból fakadóan vagy éppen az ott kialakított egyediségek miatt.
A legnagyobb és egyben a legtermékenyebb Kyklád sziget Naxos. Bizánci templomokban és középkori tornyokban bővelkedik, hosszan elnyúló tengerpartok, mélykék tengerből kiemelkedő szikladarabok, termékeny völgyek, források, vízesések teszik változatossá a tájat.
Naxos-tól teljesen különbözik Amorgos, hiszen egy hegyvidékes, kopár és sziklás tengerpartú szigetről van szó. Mindennek ellenére természetesen ennek a szigetnek is megvan a maga szépsége. Figyelemreméltó régészeti leleteket találhatunk itt, valamint templomai jellegzetes vonásokat hordoznak magukon, úgynevezett ikertemplomokra bukkanhatunk.
A Kyklád szigetvilág kereskedelmi és kultúrális központja Siros. Neoklasszikus épületei, régi házai, márvány terei és csodálatos templomai teszik varázslatossá. Mindehhez hozzájárul természeti szépsége, a kisebb hegyek és völgyek váltakozása, gyümölcsösökkel és termőföldekkel.
A mai modern turizmus központja Paros szigete, ahol már időszámításunk előtt is éltek. Sokan azért utaznak erre a szigetre nyaralni, mert innen hamar és könnyen megközelíthetőek a szigetcsoport más szigetei is. Fővárosa Parikia, ahol a szép fehér házak igazi látványosságot jelentenek. Szűk utcácskák, hangulatos kikötők, öreg malmok teszik feledhetetlenné az itt eltöltött időt, amihez még hozzájárul a bazsalikom és a jázmin csodálatos illata, valamint a nyüzsgő éjszakai élet.
Paros-al szemben található Antiparos, amely aranyhomokos partú kis sziget. Itt láthatjuk St. John híres barlangját, függő cseppköveivel.
Mykonos talán a legnépszerűbb az Égei-tenger szigetei közül. Finom homokos partok, sziklás hegyek, szürkés zöld szikladarabok vonzzák az ide érkezőket, nem beszélve a jellegzetes szélmalmokról és az itteni pezsgő nappali és éjszakai életről. A szűk utcácskák itt is látványosságként hatnak, a tavernák, a népművészeti boltocskák mind hozzájárulnak az összképhez.
Mykonos mellett helyezkedik el Delos szigete, amely évszázadokon keresztül Görögország vallási központja volt. Itt született Apollo és Artemisz.
Santorini (Thira) a Kyklád szigetcsoport és egyben Görögország talán legkülönlegesebb és legmisztikusabb helye. A félhold alakú sziget vulkáni működés során jött létre. A kráter közelében forró vizű források találhatók, amelyek arra engednek következtetni, hogy még ma is működésben van a vulkán. Itt vannak a legkülönlegesebb tengerpartok: valamelyik sötét kavicsos, valamelyik pedig fekete vulkáni homokos.
Az itteni civilizáció eredetére Akrotiri-ben, a már időszámításunk előtt is létező városkában, derült fény és Messa Vouno város kiemelkedő, ahol az egykori Santorini romjai fekszenek.
Santorini miniatűr hasonmása Thirassia.
A Kyklád szigetcsoport, mint látható rengeteg szigetet rejt magába. Természetesen még a fent említetteken kívül számos más sziget is kiemelhető ebből a rendkívül színes szigetvilágból. Úgy, mint:
Kea (Tzia)- változatos természeti adottságaival, szőlővidékeivel, gyümölcsöseivel, barlangjaival és mindemellett cserepes tetejű kis egy-két szintes házacskáival, szélmalmaival, kápolnáival és kolostoraival, melyek közül a legnevezetesebb Kastriani kolostora.
Kithnos- szőlőbirtokai, füge ültetvényei teszik különlegessé, amelyhez még hozzájárulnak a gyógyhatású forrásai, gyönyörű templomai, mely templomok freskóit a Kyklád festő, Skordilis festette 1700-ban.
Sifnos-t kápolnái, kolostorai, 365 temploma és műhelyei teszik egyedülállóvá, hiszen ezekben a műhelyekben készülnek a híres sifnosi cserépedények.
Milos- gazdag ásványokban, híres katakombáiról, tengeri barlangjairól.
Andros- meredek hegyvonulatok, szurdokok, szakadékok jellemzik. Olíva-, füge-, narancs- és citromfák valamint szőlőültetvények színesítik a tájat.
Serifos, Tinos, Folegandros, Sikinos, Anafi, Ios (a helyiek Nios-nak nevezik) szigetek.
Mint látható a Kyklád szigetvilág szigetei közül mindenki megtalálhatja a saját ízlésének megfelelőt, rendkívüli változatosságainak köszönhetően. |