Nagy Sndor s a parnyi vrus
Nikosz 2005.10.30. 19:05
Nagy Sndort, hatalmnak cscsn verte le lbrl egy titokzatos betegsg, ami a jelek szerint a nyugat-nlusi vrus lehetett
|
 | Alexandros minden idk egyik legnagyobb kiterjeds birodalmt hozta ltre nhny v alatt. Macednitl Indiig nyl kirlysgt azonban nem volt lehetsge lvezni: alig trt vissza indiai hadjratrl, gynak esett s meghalt. A trtnszek eddig gy hittk, hogy malria vagy tfusz vgzett a leghresebb helln hadvezrrel, de kt amerikai kutat ms vlemnyen van.
Mint azt a kt kutat az "Emerging Infectious Diseases" cm szaklapban megjelent cikkkben lltjk, egy komputeres elemzs sorn jttek r, hogy a Nagy Sndorral (Kr.e. 356 - 323) vgz betegsg nem lehetett ms, mint a nyugat-nlusi vrusknt emlegetett jrvny, ami nemrgiben az Egyeslt llamok keleti partvidkn is ldozatokat szedett.
John Marr, a Virgina llami egszsggyi szolglat kutatja s Charles Calisher, a Colorado Egyetem trtnsze lltst a grg filozfus Plutarkhosz rsra alapozza, akinek rszletekig pontos lersa mig Sndorrl fennmaradt rsos emlkeink egyik legfontosabb alapjt kpezi.
"Mikor Alexandros Babilon kapuit elrte, felhnyi varjat ltott felette keringeni, amik egymst csptk-vgtk s nhny holtan bukott a lba el." - rja egyik bekezdsben Plutarkhosz.
 | A nyugat-nlusi vrus elssorban Afrikban fertz, fleg madarakban tudtk kimutatni eddig a kutatk. A kt kutat szerint a Plutarkhosz ltal emltett varjak valsznleg hordozhattk a nyugat-nlusi vrust, s moszktk tovbbtottk azt Alexandrosra.
John Marr szerint Alexandros betegsgnek tnetei is a nyugat-nlusi vrusra utalnak: a lgutak fertzse, mj- s emsztsi problmk, kits, magas lz. Calisher a Nature magazinnak adott interjjban elmondta tovbb, hogy Alexandrost kimertette az indiai hadjrat, mrtktelen italozsai s jszakai dorbzolsai pedig legyengtettk immunrendszert. "Szinte szz szzalkig biztosak vagyunk benne, hogy a nyugat-nlusi vrus vgzett vele."
Thomas Mather jrvnyszakrt ellenben arra hivatkozik - joggal, hogy ebben az esetben a teljes macedn hadseregben jrvnynak kellett volna kitrnie. "A nyugat-nlusi vrus csak a nagyon legyenglt emberekre veszlyes: a hadsereg vgigmenetelt fl zsin, valsznleg rosszabb volt az elltsuk, mint Alexandros, kztk mirt nem szedett ldozatokat a vrus?"
Hsz vesen lett Macednia kirlya | |
 | Macednia Phlipposz vezetsvel vlt komoly katonai hatalomm. A korbban a perzsa ellenes ellenllsba be sem kapcsold, perzsknak meghdol, flig grg, flig barbr makedn kirlysg uralkodja bevezeti orszgban az ltalnos hadktelezettsget, s hatalmas korszer hadsereget hoz ltre. Ez, a hossz lndzsval flszerelt nehzfegyverzet gyalogsg zrt sorokban felll hadrendjbl, a phalanxbl s a kt szrnyon gyorsan mozg lovassgbl llt. Ennek a hadernek a segtsgvel elbb a birodalmnak hatrait stabilizlja, majd lpsrl lpsre halad Grgorszg meghdtsa fel. Nem leigzni akarja a grgsget, hanem uralma alatt egyesteni, s egyeslt ervel a Perzsa birodalmat meghdtani. Megszllja Thesszlit, sorra foglalja el a trkiai grg gyarmatvrosokat, kezbe kerl az gei tenger szaki partja a hellszpontoszig. Fellpse megosztja a grgket, a demaggok lkn az Athni Demoszthensszel ellene agitlnak, (Dmoszthensz Philipposz ellenes beszdeit filippikknak nevezik.
A Khairneai csatban Kr.e 338-ban Philipposz megveri az ellene egyeslt grg sereget, s a grg vrosllamok elismerik Makednia vezet szerept. Formlisan fggetlenek maradnak, de ktelesek engedelmeskedni az sszgrg fvezrnek, a Hegemonnak, amely tisztre Kr.e. 337-ben a Korinthoszi Kongreszus Philipposzt vlasztja. Az szgrg szvetsg mg ebben az vben elhatrozza a perzsa ellenes tmad hbort, amit azonban Philipposz halla miatt nem indtanak meg. Philipposz utn fia, Alexandros lesz Macednia kirlya.
Az apja hallakor mg csak 20 ves uralkod alig gyzte kivrni, hogy apja nyomdokaiba lpjen. Az apja hallakor kitrt lzadst gyorsan s erlyes kzzel elfolytja, utna pedig Kr.e. 334-ben 30000 makedn, 7000 grg gyalogossal s 5000 makedn lovassal nekiront a perzsa birodalomnak.
Az ellene kldtt kiszsia perzsa seregeket sorra megveri, vgl az Issosi szorosban maga Dareios vezetti ellene a sereget. Alexandros szemlyes btorsga, katoni fegyelmezettsge s a remek taktika gyzelemre vezeti a makednokat. Alexandros zskmnya lett a Dareiosz felesge ,lnya s kincsei is. Alexandrosz ezutn Fncia s Egyiptom fel fordul.
Tyrosz vrosa tbb mint egy vig ll ellen a hdtnak, ostrommal kell bevennie, lakit rabszolgnak adatja el haragjban. Egyiptomiak felszabadtknt fogadjk, s Alexandrosz elg blcs ahhoz, hogy az mon papsggal elismertesse magt a napisten finak. j fvrost alapt Alexandrit, mely a Ptolemaioszok fvrosa lesz, a vrosban pedig megalaptja a hrneves knyvtrat.
Alexandrosz a ninivei csatban dnt veresget mr a perzsa seregekre. A veresg utn menekl perzsa kirlyt meglik s Alexandros elfoglalja Persepolist s egsz Perzsit. A zskmnyolt aranybl s ezstbl pnzt veretett, gy most mr a vilg leggazdagabb uralkodjaknt folytathatta a hbort. A gyzelem utn mg 5 vig folynak a csatrozsok a Perzsa birodalom szaki tartomnyaiban. Alexandros vrosokat alapt - kztk pldul Samarkandot, amelyeket szintn Alexandrinak nevez el. Ksrletet tesz arra, hogy a grgket s a perzskat sszebktse. Ezrt Susban maga kt perzsa hercegnvel s 10 000 katonja s hivatalnoka pedig perzsa nkkel hzasodott ssze.
Miutn az szaki tartomnyokban harcol seregei nem tudtk legyrni a szktkat a hisgn esett csorbt India meghdtsval akarta kikszrlni. Seregeivel sikerlt tkelnie Afganisztn hegyein s az Indus sivatagos alfldjn Kr.e. 325-ben veresget mrnie az indiai uralkod Porosz elefntokat felvonultat seregre, de elgytrt serege megtagadta a tovbbvonulst. Babilonba visszatrve - mikzben egy flottaegysge feldertette az India s Arbia kzti tengeri tvonalakat, a kirly slyoysan megbetegedett. Br tbb fia is volt, a makedn dinasztia hallval vget rt. Vgl fvezrei osztottk fel egyms kztt a birodalmt. Egyiptom Ptolemaiosznak jutott, Szria Szeleukosz Nikator birodalma lett, Makednia s ezltal a grgsg is Antigonosz leszrmazottai kezre kerlt. Kiszsiban szmos fggetlen hellenisztikus trpellam alakult. A grg vrosok ltszlagos fggetlensgben ltek Makedn hegemnia alatt. Prtia hamar a Parthusok uralma al kerlt, akik meghdtottk a Seleukidktl Mezopotmit is. A hrom nagy utdllam vetlkedst, vgl a Rmai Birodalom hasznlta ki, akinek sikerlt mind a hrmat meghdtania.
|  | | |
| | |
|
|
|