5 görög sziget filmrajongóknak
2011.05.15. 21:07
Meguntad az ókori romok vagy a helyi múzeumok látogatását? Nézd új látószögből a vidéket, és fedezd fel a szigetet egy filmrajongó szemszögéből! Élvezd a nyaralást kicsit másképpen, mint ahogyan eddig megszoktad!
A görög szigetvilág szépségét, a halászkikötők autentikusságát, a mélykék tenger, a lágy homok és a sziklákkal olykor megszakított partvidék izgalmas látványát a filmesek is hamar felfedezték. Már harminc évvel ezelőtt is voltak kultuszfilmek, olyanok, amik felébresztették a nézők kíváncsiságát a hellén vidék iránt. Kezdődött talán az Ellopták Jupiter fenekét című francia filmmel, majd jött a Shirley Valentine, közben izgulhattunk a Krétán játszódó Ki fizeti a révészt? című angol filmsorozat főhőseiért, és Yannis Markopoulos nagyszerű zenéje is gyakran előkerül görög esteken.
Olykor egy-egy sziget tökéletes búvóhelynek bizonyult néhány híres kém számára is; James Bond Korfun töltötte napjait a For Your Eyes Onlyban (Csak a te szemed kedvéért), és remek idilli képsorokat rögzítettek Míkonoszon a Bourne-rejtély zárójelenetében. Az ABBA musicaljéből készült film pedig fenekestül felforgatta a szkópeloszi lakosok nyugodt életét, és két éve turisták tízezrei zarándokolnak el nyaranta az apró szigetre.
Korfu & Ellopták Jupiter fenekét (1980) |
A francia filmvígjáték lényegében két érett sztár, Annie Girardot és Philippe Noiret jutalomjátéka. A nyomozónő és az ókori tudományokkal foglalkozó professzor nászútján minden adva van egy tökéletes görög nyaraláshoz: tenger, Akropolisz (ez persze nem Korfun), hegyi kolostor, kanyargós, meredek utak, olajfaliget, piciny halászfalu. A bonyodalmakról egy zűrös fiatal házaspár és néhány műtárgycsempész gondoskodik, a helybéli görög lakosok pedig szívesen statisztálnak mindehhez.
A stáb sokat forgatott Korfu szigetén, Pélekasz és Szidári vidékén. Izgalmas lehet felfedezni az elmúlt idő változásait, ha egyáltalán ennyi év után még felismerhető bármi is a tájból; Szidári egyszerű halászfaluból mozgalmas üdülővé fejlődött, ahol apartmanok, bárok, tavernák és minimarketek váltják egymást, megfosztva ezzel a helyet autentikusságától. Pélekasz még őrzi báját, rejtett hegyi faluként kíváncsi kirándulóknak, a szigetet biciklivel felfedezőknek nyújt festői élményt.
Korfu, a magyar turisták leggyakrabban látogatott szigete, kellemes klímájának, velencei hangulatú fővárosának, nyugodt, homokos öbleinek köszönhetően. Egykor Benitszesz, ma Kávosz ad helyet a szórakozni vágyó lelkes európai fiataloknak, míg a családosok Paleokasztrítsza vagy Szidári gyönyörű öbleiben pihenhetnek. A film- és könyvrajongók pedig tovább bolyonghatnak Kasziópi és Kalami felé - az előbbi környéke a James Bond-film egyik jelenetében szerepelt, míg az utóbbi Lawrence Durell szálláshelye volt évekig.
Míkonosz & Shirley Valentine (1981) |
Élt Angliában egykoron egy nagyszájú háziasszony, aki elvágyódott a feleség és családanya monoton szerepéből. Kapóra jött barátnője görögországi jutalomutazása, hiszen felsejlett előtte a remény az újrakezdés lehetőségére. Az egzotikus szigeten, Míkonoszon Shirley természetesen beleszeret a vidékbe és egy helyi férfiba is, aki persze – ahogyan az már a turizmusból élő helybélieknél lenni szokott – rendszerint udvarolgat a hölgyvendégeknek, turnusról turnusra. Míkonoszon remek helyszíni felvételeket rögzítettek, legemlékezetesebb a fim zárójelenete, amelyet Agios Yannis kicsiny, festői, fehér homokos strandján forgattak.
Míkonoszon a nyaralás egyébként éppoly színes és változatos, mint amilyen lélegzetelállító a sziget maga is; Kato Myli szélmalmai népszerű turisztikai attrakciónak számítanak, a jellegzetes hófehérre meszelt házak élénkkék redőnyökkel, a változatos színben pompázó, keskeny, velencei hangulatú, kövezett utcácskák híres emberek, művészek nyaralóhelyei.
|
Míkonosz, a háttérben Kato Myli szélmalmai |
Nappal barátságos, családias üdülőhely, este féktelen szórakozások színhelye, amelyet a muskátlik, színes gyógynövények édeskés illata sző át. Népszerű Plati Yialos – sekély vizű homokos strandja és a környék a búvárkodók kedvelt színhelye, színes korallok, halak és néhány érdekes hajóroncs vonzza ide a víz alatti világ kutatóit.
Kréta & Ki fizeti a révészt? (1977) és Zorba, a görög (1964) |
A gyönyörű krétai tájra talán a ’80-as években figyelhettünk fel igazán, amikor a Ki fizeti a révészt? (1977) angol filmsorozat eljutott hozzánk. A történet a múltból indul: a háború után majdnem három évtized elteltével Alan Halden úgy dönt, hogy visszatér Eloundába, hogy meglátogassa régi barátját, akivel együtt harcoltak Krétán. Látogatása izgalmas és fordulatos események hadát indítja el, felszakítva a múlt sebeit.
A film helyszíne, Elounda ma is létező kis falu Kelet-Krétán, a Mirabello-öböl északi részén, ám a turizmus hatását – talán épp a filmsorozatnak köszönhetően – nem kerülhette el; a falu középpontja továbbra is az egykori halászkikötő maradt, de épült köré néhány szálloda, apartman, taverna és üzlet.
Nincs idegenvezető és nincs olyan útikönyv sem, amely elfelejtené megemlíteni a helyi születésű Nikosz Kazantzakisz regényét, a Zorbasz, a görögöt, amelyből a ’60-as években készítettek filmet. A címszerepet Anthony Quinn játszotta, fergeteges, életteli alakítását ma is emlegetik, mivel oly hitelesen formálta meg Zorba vad görög tájakon edződött, temperamentumos, életszerető egyéniségét. A film utolsó, drámai jelenete a Chaniától északra fekvő Sztávrosz partjainál játszódik, talán emiatt is sokan kirándulnak errefelé.
Kréta hegyei gyönyörűek, és még mindig lehet találni igazi görög falvakat is. Chania, Réthimnon vagy a jelenlegi főváros, Heraklion kihagyhatatlan látványosság, akárcsak egy kirándulás a szurdokba vagy egy séta az olajfák ösvényén. A szigeten egyébként narancs- és mandarinligeteket, sőt a déli parton banánültetvényeket is találunk.
Kréta helyszíne kiemelt szerepet kapott Sas Tamás Apám beájulna (2004) című filmjében is, amelyben két tizenéves lány vág neki a nagyvilágnak, majd egy görög szállodában kap munkát.
Tudtad? Kréta Görögország legnagyobb szigete.
Kréta.lap.hu »
Kefalónia & Corelli kapitány mandolinja (2001) |
A film a regény eredeti helyszínén játszódik, aminek csak egyik oka volt az olcsó helybéli munkaerő, a másik, hogy máshol nemigen találtak olyan helyet, amely elég csendes egy több hónapig tartó forgatás lebonyolítására, ugyanakkor kellőképpen gazdag természeti szépségekben, és gyönyörű öblökkel, homokos partszakaszokkal rendelkezik.
A romantikus történet a második világháborúban játszódik, amikor az ellenséges olasz erők kapitánya, Corelli (Nicholas Cage) beleszeret egy helyi görög lányba, Pelagiába (Pénelopé Cruz), van benne továbbá némi háborús (Olaszország kilép a német szövetségből) és szerelmi (a lánynak egy görög fiú is udvarol) bonyodalom, és természetesen a mandolin is megszólal.
A forgatásra nagyrészt Agia Efimiá környékén és a tőle pár kilométerre levő Számi faluban került sor. Innen nem messze fekszik Myrtos strandja, ahol szintén több jelenetet rögzítettek.
A film megjelenése felborította ugyan a kefalóniai lakosok életét, a turizmus új munkalehetőséget teremtett – de a sziget továbbra is mentes a zsúfolt utcák látványától vagy a lüktető, zajos hétköznapoktól, és a többi szigethez képest őriz valamit régi nyugalmából.
Szkópelosz, Szkíathosz & Mamma Mia! (2008) |
A Szporádok szigetcsoportjához tartozó apró sziget alig három-négy évvel ezelőtt még csendes hétköznapjait élte. Alig lézengett turista a helybéliek által is ritkán lakott (mindössze 4900 helyi lakos) környéken. Aztán bevonult egy stáb, és Szkópelosz Kefalónia sorsára jutott. A film bemutatója után fanatikus filmrajongók lepték el a szigetet, háttérbe kerültek a jellegzetes görög ételek, helyettük lett English breakfast és sausages (kolbász), és megnőtt a kereslet az ingatlanvásárlások iránt is, holott a szigetnek nincs saját reptere, megközelítése 50 perces hajóúttal történik Szkíathosz szigetéről.
Szkópelosznak éppen csak két kikötője van, az egyik Szkópelosz városban, a másik a sziget túlsó oldalán, Elioszban. Innen autóval lehet eljutni Kasztani öblébe, ahol a Mamma Mia! parti felvételei készültek. A filmbeli sziklán lévő templom, Agiosz Ioánisz is létezik, de nem egészen úgy, mint a filmen. Az aprócska templomban a valóságban négy ember is alig fér el, ami sokaknak csalódást okozott, mert Meryl Streep-féle görögös esküvőt képzeltek el maguknak.
Sokat forgattak a szomszédos és nagyobb Szkíathosz szigetén is, ahol a stáb szállása is volt. Itt található az a régi kikötő, ahol a három apa először találkozik, vagy az a csodálatos öböl (St. Nikolaos Bell Tower), ahol Sophie feladja a levelét.
|