A terlet feletti hatalmat az achai trzsek Thra-Szantorin szigetnek ie. 1646-ban bekvetkezett felrobbansa utn veszik t, folyamatosan, s jelents minoszi kzpontok mg sokig megmaradnak, ezek kztt a legjelentsebb Trja - Illion, de valsznleg az egsz kiszsiai partvidk pelazg marad.
Knosszoszt csak ie. 1400 ban dljk fel, feltehetleg az athniak, akik sajt magukat okolhatjk akultrlis hanyatlsrt, mint ahogy a krtaiak is felelsek voltak sajt pusztulsukrt. A mknei grg vrosok s a pelazg civilizci kztti utols nagy sszecsaps volt a Trjai hbor. Oka termszetesen nem Hellna szpsge, vagy az istenek kztti viszly volt - hanem a Fekete-tenger kapjrt vivott harc. Azt azonban mr a grgk is felismertk - hogy ennek nem szabdna hborsgra okot adnia.
A mknei kzpontok sem egyszerre semmislnek meg a dr invziban, hanem egyms utn. Athn nem is kerl a drok kezre, csak a trsadalma s a gazdasga omlik ssze. A mknei civilizci lnyegben egytt l a minoszi kultrval, s a Mknei vrosok pusztulsa egyben a pelazg -minoszi kultra vgt jelenti. Az achaiok azrt sem rkithettk rnk eldeik nyelvt, s trtnelmt, mert a sajt rsbelisgket is elvesztettk. Athn nem esik el, mgis a pelazgok tvozsa utn lehanyatlik a kultrja - analfabtv vlnak a polgrai!
A mknei kor gazdasga: A gazdasg s trsadalom kt eltr kultra tvzete. Az achai trzsek nemzetsgi ktelkekben ltek, a pelazgok templomgazdasg felttelei kztt, ebbl alakult ki az achai poliszokban a kirlyi gazdasg. Ennek mkdst legjobban az e kor vgn szletett Ilisz s Odsszeia mutatja be. A mknei kor grg hajsai nem uraljk annyira a tengert, mint a krtai hajsok, navigcis ismereteik is sokkal szegnyesebbek. A kirlyi gazdasg mr nem kpes olyan teljestmnyre, amilyenre a templomi gazdasg, de az emeberek itt sem heznek. Ahogy a templomi gazdasgban, gy a kirlyi gazdasgban, sincs mg igazi magn tulajdon , br nincs egyenlsg sem. Sz sincs osztlytrsadalomrl, brki brmilyen rangra emelkedhet, mindenki a kpessgei s szorgalma szerintrszesedik a feladatokbl s javakbl. Ez sz szerint a mess aranykort jelenti!
Ahogyan a krtai bika, gy a mknei oroszln is babiloni szimbolum, hellsz rsze ekkor mg a kelet vilgnak. A kirlyokat, keleti, mintra istenek leszrmazottainak tekintik, mgsem korltlan a hatalmuk, hanema vnek tancsval egytt gyakoroljk azt.Ez a rgi trzsi hagyomnyok tovbb lsbl fakad ahol a vezr csak els az egyenlk kztt.Odsszeusz finak is a vnek tancsa ad hajt.
A mknei korban Prisz a Trjai kirlyfi psztorknt l, maga az uralkod is rszt vesz a mezgazdasgi munkkban. A trsadalomban lehetsg van a felemelkedsre, ha valaki rendkivli kpessgekrl tesz tanbizonysgot, melyek a kzssg szmra hasznosak, akkor, mint isteni lnyek leszrmazottjt, valamely isten gyermekt akr kirly mltsgra is emelhetik. A mknei kor Grgorszga hasonl mdon l, mint a kirlysgkorban Rma.
Erre a korra nem csoda, ha az arisztokratikus vilg viszonyait eltl grgk is s a rmaiak is, mint az aranykorra tekintenek - egy olyan letre, mely az istenek rendelse szerint val - amihez kivnatos lenne visszatrni. Minden nagy vallsi mozgalom a keresztnysg is, de a felvilgosods is ehhez a paradicsomi llapothoz szeretne visszatrni. A dr invzi utn leginkbb a mknei vrosokat feldl sprtaiak ragaszkodnak a hagyomnyos llamrendhez.
Az Iliszbl tudjuk, hogy az achai sprtban is kt kirly volt, Agamemnon s Menelosz, ugyan gy,mint a dr sprtban. A sprtaiak a trekedtek a javak mknei stlus elosztsnak megtartsra, az egyenlsgre is. Athn trsadalmban a kisajtitott fldekre alapozva a paraszti megntulajdon csak a mkneii trsadalom sszeomlsa utn alakul ki.
A rs: A mknei kultra is fejelett rssal rendelkezett, ezt, a krtai Lineris B rst mivel maga a nyelv ismert 1952-ben megfejtettk. Jellegt tekintve tmenetet kpvisel a sztagrs s a betrs kztt. A grg betrs a grg ABC- nem ebbl fejldik ki, mert a hanyatls korban feledsbe merl s a grgk a fniciaiaktl veszik t a betrst. Karakterben a krtai rsokhoz, etruszkok rsra s a runa rsra hasonlt.
Mivel az etruszkok itliban a dr invzival egyidben jelennek meg, valszn, hogy az Aeneszlegenda, mely szerint a Rmt trjbl menekltek alaptottk igaz.A minoszi s mknei civilizci kultrlis hatsa messze fldre kiterjedt, lnk kereskedelmet folytattak a szktkkal is ami alapjn nem lehetetlen, hogy a szktk ltal hasznlt rna rs, krtai mknei hatsra alakult ki.Br a minoszi s mknei kultra trpe llamok kultrja volt, sokkal nagyobb hatssal volt az eurpai fejldsre,mint pldul a sokkal nagyobb Egyiptom mveltsge Minosz s mkne volt az a trtnelmi szintr ahol az eurpai kultra elszr az lre trt. Hatst s jelentsgt ezeknek az elfelejtett kultrknak mr ismerjk, de eredetk mind a mai napig rejtly.
|