A Nap s a kecske
Kertsz Istvn 2005.01.26. 10:36
Az korban npszer monda szerint Hraklsz kunokja, Perdikkasz alaptotta meg a makedn uralkoddinasztit. Perdikkasz Argosz vrosban szletett, de ksbb Fels-Makedniba vndorolt. Kt fivrvel egyetemben az itteni kirly szolglatba llt psztorknt. Naphosszat kecskket meg juhokat legeltetett.
Antik makedn jelkpek
Az korban npszer monda szerint Hraklsz kunokja, Perdikkasz alaptotta meg a makedn uralkoddinasztit. Perdikkasz Argosz vrosban szletett, de ksbb Fels-Makedniba vndorolt. Kt fivrvel egyetemben az itteni kirly szolglatba llt psztorknt. Naphosszat kecskket meg juhokat legeltetett. Reggelente a testvrek a kirlyn ltal sttt cipval a kezkben indultak munkra, m Perdikkasz elemzsija minden alkalommal a ktszeresre dagadt. Elmondta ezt a kirlyn a frjnek, aki azonnal megrtette: veszlyt rejt uralmra nzve a hrom szolga, fkpp Perdikkasz. Maghoz hvatta ht a kirly a testvreket, s megparancsolta nekik, azonnal hagyjk el orszgt. Csakhogy a fiatalemberek elbb kveteltk a kialkudott brt. A kirly, akinek Dionszosz elvette a jzan eszt, feldhdtt, s a kmnyen t hzba st napra mutatva azt ajnlotta fl fizetsgknt. Mg a tbbiek dbbenten lltak, Perdikkasz ksvel a padlba vste a napkorongot, majd jelkpesen maghoz vette. Ezek utn testvreivel egytt sietve eltvozott.
A meglepett uralkodnak egyik tancsadja magyarzta meg Perdikkasz tettnek jelentsgt. Az ifj a lerajzolt napkorong jelkpes birtokbavtelvel jelezte, hogy a kirly hzt s birtokt sajtjnak tekinti, radsul mindehhez a Napot hvta tannak. A felbszlt kirly lovasokat kldtt a fivrek utn azzal a paranccsal, hogy ljk meg ket. Az ifjak azonban mg idejben tkeltek egy folyn, amely megradt, mihelyt az ldzk a partjhoz rtek. Erre emlkezve a makednok vszzadokon t ldozatokat mutattak be a folyam istennek, Bersznek, aki a mtosz szerint Makedn fia volt. Utbb ezen a terleten Perdikkasz megalaptotta a makedn kirlysgot.
A Nap kultusza
A makedn np mr etnogenezise korai idszakban keveredett thrk s illr elemekkel, s kultrjra ezen npek csakgy nagy hatssal voltak, mint a dli grg szomszdok, akikkel a makednokat az etnikai rokonsg is sszefzte. A thrkoknl s tbb ms, velk rokon npnl, gy a makednokkal utbb sszekeveredett paionoknl, a Nap kultusza sszefondott az uralkod hatalmnak isteni eredetrl vallott elkpzelsekkel. Mindez magyarzza a Nap kiemelked fontossgt a makedn dinasztia eredett magyarz trtnetben.
A Nap kultusza a thrkoknl s utbb a makednoknl is kapcsoldott Dionszosz tisztelethez, aki "szolris istensg" volt, s mint ilyen, genealgiai ktelkben llott a kirlyi dinasztikkal. A makedn uralkodk, akik magukat Hraklsz leszrmazottjainak tekintettk, az istenn emelkedett hsnek a felesgt, Dianeirt mondhattk anyai gi sknek. viszont egy igen npszer mtoszvltozat szerint Dionszosz lenya volt. A Napisten Dionszosz teht ott volt a dinasztia isteni snek nsznl csakgy, mint ahogy llt Perdikkasz karrierje htterben is. Mindennek tudatban vlt a Nap-csillag a makedn kirlyi hatalom jelvnyv, lett Dionszosz kultusza olyan npszer makedn fldn, hogy Olmpiasz, majd fia, Nagy Sndor (ur. Kr. e. 336-323) is lelkes hve volt, st utbbi egyenesen ezen istensg kegyeltjnek s mintegy j megtestestjnek tekintette magt. A kirlyi mulatozsok, amelyek II. Philipposz (Kr. e. 359-336), majd Nagy Sndor szabad idejnek nagy rszt kitltttk, sajtos mdon szolgltk a hatalom forrsnak tartott istensg tisztelett.
"A kecskk szarva ragyog rd..."
A makedn kirlyok si nemzetsge Perdikkasszal vette kezdett, s Nagy Sndorig, illetve fiatalon elhunyt gyermekig maradt fenn. k a Napot hordoztk cmerkknt, s Dionszosz kegyeltjeinek tartottk magukat. m npk sajt nazonossgt egy kecske alakjba tmrtette. Ez az oka tbbek kztt annak, hogy a kecske a makedn pnzrmk jellegzetes figurja lett. A mirtre megint csak egy mtosz adja meg a vlaszt.
Perdikkasz kirly lett ugyan Dionszosz vdnksge alatt, de uralma nvelshez Apollntl nyert segtsget. Az istensg delphoi jsdjtl arra a krdsre, hogyan gyarapthatn birtokait, lltlag a kvetkez vlaszt kapta Diodrosz, a Kr. e. 1. szzadban lt trtnetr szerint:
"Tmenosz ga dics, brja a fldet a bsg / termt, hisz neki aigiszt fenn emel Kronidsz m / nyjt. m ne henylj, a butiszi fldn a sok nyj, / ott legelsz, s ha te ltod, a kecskk szarva ragyog rd, / ltod az lom mly odjban a kecskegidkat, / ldozz isteneinknek, fvrost alapts ott."
(Kertsz Istvn fordtsa.)
A jslat egyrtelmen a mai Thesszaloniki-bl nyugati partja irnyba, a Haliakmn folytl szakra fekv "butiszi fldre" vezrelte a makednok hdt kedvt. Oda, ahol ma a verginai kirlysrokat csodlhatjuk, s ahol az korban e rege szerint Perdikkasz megalaptotta az els makedn fvrost, Aigait.
A juhok mellett a kecskk tenysztse jelentette hossz ideig a makedn gazdasg alapjt. Ezt tkrzi a Perdikkasz s fivrei psztorkodst idz monda is, amelyben az ifjak juhot s kecskt legeltettek. Mindezzel sszhangban a jslat olyan vidket jell ki Perdikkasznak, ahol bsges kecskenyjak legelnek. Emellett a kecske Dionszosz jelkpe is, akit gyakran brzoltak pldul kecskelbakkal. Ily mdon a Dionszoszra utal Nap-szimblum, a kirlyok jelvnye kapcsoldott a npet jelkpez kecskealakhoz.
Egy msik, ugyancsak a delphoi Apollnnak tulajdontott jslat szerint egykor az argoszi Karanosz, Tmenosz leszrmazottja vezette hveit makedn fldre - utbb az antik rk t Perdikkasz egyik snek tettk meg -, s alaptotta meg Aigait:
", te dics Karanosz, sose vtsd el e ltnoki szkat!
Szp tzes asszonyi nppel a hellaszi fld tele, hagyd el,
argoszi tj kzelbl kk haliakmoni vzhez
vedd utad, s hol a ds legeln kecskk legelsznek,
j haza ott vr, s ivadkok j sora ott kl."
(Kertsz Istvn fordtsa.)
Akrcsak az elbbi, ez az orkulum is a kecske grg neve s a fvros, Aigai elnevezse kztti kapcsolatra utal. Mi tbb, maga a Karanosz nv is a karannosz szbl eredhet, amely si makedn nyelvjrsban kecskt jelent. Mindez meggyzen bizonytja, hogy az kori makedn np tudatba mlyen begyazdott a kecske valdi gazdasgi s kultikus jelentsge, amely vgl is ezt emelte e nemzet cmerllatv.
Historia
|