A horvátországi üdülőhelyek után a magyar turisták által leginkább látogatott szigetek és tengerpartok Görögországban vannak. A két legnépszerűbb célpont, Kréta és Rhofdosz mellett most olyan helyeket mutatunk be rövid videófilmek segítségével, amelyek kevésbé ismertek, vagy kevésbé felkapottal a magyarok körében.
A görögországi nyaralások tervezésekor legtöbben a már jól ismert, bejáratott helyeket keresik, s az utazási irodák kínálatában is ezek a szigetek vannak túlsúlyban. Pedig Görögországban számtalan lehetőség közül választhatnak az utazók, s ma már a kissé eldugottabb szigetekre is könnyedén eljuthatunk a különböző charterjáratokkal. Egy igazi görögországi utazásból ráadásul a szárazföldi rész felfedezése, a Meteórák, vagy Thesszaloniki és a főváros, Athén sem maradhat ki.
Az Akropolisz árnyékában
Athénban nem lehet eltévedni, mert a világ számos nagyvárosához hasonlóan a város fölé emelkedő látványosságok itt is minden esetben útbaigazítanak. Az athéni kirándulóknak elég csak felpillantaniuk az Akropoliszra, és máris könnyebb lesz a helyzet-meghatározás.
A perzsák fölött aratott fényes győzelem idején a legenda szerint a delphoi jós tudatta Periklésszel, hogy Athén az Istenek fennhatósága alatt áll, így a város hatalmasságát győzedelmi mámorban ünneplő görögök úgy határoztak, nyomban nekiállnak az építkezésnek és elkészítik a dicső város fellegvárát, az Akropoliszt.
Az attikai fennsíkon meredek mészkősziklán épült Akropolisz, mintegy 150 méter magasan emelkedik a tengerszint fölé. A több részből álló épület komplexumban érdemes megnézni a Parthenónt, Pallasz Athéné templomát, az Erechteion-t a fellegvár kultusztemplomát, Niké, a győzelem istennőjének szentélyét és templomát, amely a jón építészeti stílus egyik gyöngyszeme. Ugyanilyen érdekes Propülaia hatalmas bejárati kapuja, melyeket pentelikoni márványból építették vagy a Brauranion Artemisz szentélye, amelynek ma már csak a maradványai láthatók. Az "érctárban", az istennőknek szánt fogadalmi ajándékok tárolására szolgáló csarnok romjait tekinthetjük meg. Az Akropolisz déli oldalán pedig megtaláljuk a Dionüszosz színházat.
Az ismeretlen Mykonos szigete
Ma már Apolló unokája Mykon is boldog lenne, ha tudná, hogy Krisztus után kétezer évvel, a róla elnevezett sziget, a világutazók az egyik legkedveltebb turistacélpontja lett. Alig száz négyzetkilométeren, az Égei-tenger szigetvilágának apró ékszerdoboza Mykonosz. Közel nyolcvan kilométer hosszú partszakaszán, kilenc híres strand található. Érdemes autóval felfedezni a szigetet mielőtt strandot választanánk, mert egyik jobb, mint a másik. Lássuk őket egyenként.
Ornos azért népszerű, mert közel van a fővároshoz Mykonoszhoz, és a tengerpart széles és homokos. Kalafatis a sziget északi részén található. Erre a partszakaszra az a legjellemzőbb, hogy mindig szeles, nem nehéz kitalálni hát, hogy Kalafatis a szörfösök paradicsoma, és minden vízisport-rajongó idejár. A Panormos nevű partszakasz szintén a sziget északi részén található, ami a helyi görög lakosság egyik kedvenc partszakasza. Hétvégenként a görögök is idejárnak, fittyet hányva a sok külföldire. Nem zavarja őket az sem, hogy itt nincsenek nyugágyak, viszont a szelek miatt a levegő kellemesebb, és a víz is fodrozódik.
Pranga beach talán a legideálisabb strand az egész szigeten. Sekély, lassan mélyülő fehér homokos partja a kisgyermekes családoknak is kedvez. Itt a késő délutáni koktélok után, korán kezdődnek az esti partik. Napnyugta után, ahogy hűl a levegő fiatalok Prangáról továbbállnak a Paradise strandra, ahol végül is napszaktól függetlenül a legnagyobb a pezsgés.
Zakinthosz a Jón szigetvilág harmadik legnagyobb, egyben legdélebbi szeglete. Iliász eposzából is ismert szigetecskét általában nyugodt, pihenni vágyó utazóknak ajánlják. Elsősorban a sziget változatos földrajza okán, hogy nemcsak fürdőzni, hanem sziklát mászni és kirándulni is lehet.
Zakinthosz déli, dél-keleti partszakasza egy sekély, hosszan elnyúló strand, míg a dél-nyugati része meredek sziklás, északi része pedig sűrű fenyvesekkel borított. A Jón tengeri szigeteket Hétszigetnek is hívják, mivel a csoport hét szigetből áll: Heptansia, vagyis a Hétsziget világa, Korfu, Laxi, Lefkada, Ithaki, Zakintosz, Kefalonia, és Kithira szigetéből áll. Zakintoszt dús növényzete miatt Illatos szigetnek is nevezik a helyiek.
Homérosz műveiből kiderül, hogy a sziget Odüsszeusz tulajdona volt, aki a trójai Dardanosz király fia után Zakinthoszra (a görögül Zakynthos) keresztelte azt. A név eredetének létezik egy másik magyarázata is, miszerint a sziget a jácint virágáról kapta a nevét - görögül "jákintosz". Egyes irodalmárok szerint azonban a sziget neve a Zante szóból származik, ugyanis a görög költészetben leginkább így utalnak rá.
Nyaralás az Istenekkel
A három földnyelven fekvő Halkidiki-félsziget mélyen benyúlik az Égei-tengerbe, amelynek vize már kora májusban eléri a 22 fokot. A terület a 90-es években slágercélpont volt a magyar turisták számára, de manapság ismét felfedezik maguknak, hiszen a homokos tengerpartok és a napsütés mellett a környék a kulturális látnivalókban is bővelkedik.
A Halkidiki régió három félszigete, Kasszandra, Szithonia és Athosz első látásra teljesen különbözik a megszokott görög tájtól. A terület ugyanis nemcsak növény és állatvilágában gazdag, hanem közismerten egész Görögország egyik legtermékenyebb területe. Ezt a különbséget főleg azok az utazók veszik észre, akik nagy görög körutazáson vesznek részt, és a kopár sziklás vidékekhez szokott szemük egyszeriben végeláthatatlan szőlőültetvényekben, gabona mezőkben, ezüstös olívaligetekben gyönyörködhet. A partok mentén fenyőerdők húzódnak, amelyek lágy gyantaillatukkal olyan egyedülálló klímát biztosítanak, amihez foghatót csak Cipruson vagy a horvát szigeteken tapasztalhatnak az utazók.
Az ismerős Korfu
Ha számba vesszük a nyaralás szempontjából legfontosabb igényeket, akkor három fő szempont szerint kell választanunk: olcsó legyen az utazás, ne legyen túl messze, mert nem bírjuk a repülést és az sem baj, ha nincs túlságosan nagy tömeg. A főszezon és a Seychelles-szigetek így kiesett, maradt valamelyik jól bejáratott közeli hely. De melyik legyen? Ha az ember nem irtózik a részeg angol turistáktól, akkor irány Korfu!
Korfu a Jón-tengerben helyezkedik el, Görögország északnyugati partjainál, 60 km hosszú és 20 km széles, szóval nem túl nagy. Az északi csücskéről jól látszik Albánia déli és Görögország nyugati része. A sziget legjobb strandjai a keleti, illetve az északi oldalon találhatók. Ezek a leginkább kiépített nyaralóhelyek is egyben, de ha vállalkozunk egy félnapos autós kirándulásra, Korfu nyugati partvidékén több, teljesen üres hosszú homokos partszakaszt is találhatunk.