Grgorszg legszakibb rszben, Thessalia s Makedonia hatrn ll az Olympos, Grgorszg legmagasabb hegye. gbe nyl cscsait az v nagyobb rszben h bortja. Homrosnl elfordul jelzi kzl gy a fizikai valsgot fejezi ki az, hogy "havas", valamint egyenltlen tagozdst, szmos cscsra tredezett gerinct tallan jellemzi a klt, mikor "soknyaknak" mondja. De msklnben az Olympos mint az istenek lakhelye, Homrosnl s a ksbbi kltknl egyarnt, kvl esik a fizikai tapasztalson : a grg mitolgiai kpzelet s nem a termszet vilgban van helye.
Ms a thessaliai Olympos lenygzen fensges ltvnya, melyet kivlt a Thermaios tengerbl fell kzeled utazk magasztalnak, mindenesetre rthetv teszi, hogy az Olympos- mitosz ppen erre a hegyre lokalizldott. Jellemz, hogy mikor Grgorszg trk uralom alatt llt, a trkk is ezt a hegyet neveztk Szemavat Evinek, azaz az "Egiek laksnak". A hegy iegmagasabb cscsait rksen felhk veszik krl, rthet, hogy mr Homros is "Olympos" helyett gyakran egyszeren eget mond, s "gi istenek" vagy "olymposi istenek" szmra sokszor egszen egyet jelentenek. S azt az ellentmondst nem is veszi szre, hogy az Olymposra rks tavaszt kpzel, br ms helyen havas ormait emlegette.
Itt, a mitikus Olymposon van az istenek rk szkhelye. Szl nem rzza soha, sem es nem ztatja, sem h nem lepi be, hanem mindig derlt, felhtlen gbolt hajlik flje, s fehr fny fut rajta keresztl. Az Olymposra hvja ssze tancskozni Zeus az isteneket, s az Olympos az istenek gondtalan lakominak lland sznhelye. Appolon jtszik a lantjn ezeken a lakomkon, s a Mzsk nekelnek, vltakoz nekkel. Hb, az ifjsg istennje tlt piros nektrt a kelyhekbe, vagy Ganymds, a szp trjai kirlyfi, akit Zeus sasmadara ragadott fel az Olymposra, a halhatatlanok sorba, hogy Zeus pohrnoka legyen. Az istenek rk gondtalansgban lnek itt. Az olymposi istenek a boldog istenek; Thetis, mikor istenn ltre haland fia, Akhilleus sorst siratja, szgyell felmenni az Olymposra.
Az istenek halhatatlanok, rkk fiatalok s minden emberi tulajdonsg a vgtelen tkltessg fokn van meg bennk. Nagyobbak s szebbek az embereknl, s br az emberekhez hasonlan esznek s isznak, nem kenyren s boron lnek, hanem nektrt isznak s "halhatatlan telt, ambrosit esznek, amit galambok hordanak az Olymposra. Vrk is ms, mint az emberek : ereikben ikhr folyik. Az istenek kln nyelve is tkletesebb, kifejezbb, mint az emberi nyelv; egy-egy nv helyett, melynek etimolgiai rtelmt mr a grrk sem tudtk, az istenek olyan szavakat hasznlnak, melyek a dolog lnyegt jelzik. gy a Troja alatt elfoly Skamandrost az istenek neveztk Xanthosnak, azaz "Szknek", s van egy stt szn jszakai madr is, melyet az emberek kymindisnek, de az istenek khalkisnak, vagyis "rzmadrnak" neveznek.
Az Olymposrl tvolmaradnak a fld s a fld alatti vilg sttebb istensgei. Az Olympos az rk der hona, itt nincs helye semminek, ami a boldog sszhangot megzavarn, Att, a megront elvakultsg istennjt Zeus lehajtotta az Olymposrl az emberek kz. Mikor Kronos fiai egyms kzt osztjk fel az uralmat, Poseidon a tengert, Hads az alvilgot s Zeus az eget kapja, de az Olympos kzs maradt. Mgis : Zeus, az g ura, az Olymposon is uralkodik, Poseidn a tenger mlyn lev aranyos barlang-palotjbl alkalomadtn feljr ugyan az olymposi istenek kz, de Hads rkk a maga stt vilgra szortkozik, s csak egszen kivtelesen esik sz arrl, hogy pl. Hrakls nyiltl rve is az Olympos orvost, Paint keresi fel. Mikor a rendszerez theolgia tizenkettben llaptja meg az istenek szmt, ltalban ezen is az olymposi isteneket rtik s legtbbszr gy hatrozzk meg a sorozatot : Zeus s Hra, Poseidn s Dmter,Apolln s Artemis, Hphaistos s Athn ,Ars sAphrodit , Herms s Hestia.
S az olymposi tizenkt isten uralmnak legkzzelfoghatbb megmutatkozsait hromszor hrom istenn fejezi ki. A hrom Hra a rendet rzi a termszet s erklcs vilgban egyarnt : k a vltakoz vszakok istenni, de egyni neveik, Eunomia: a "Trvny rendje", Eirn: a "Bke", Dik: a "Jog", arra utalnak, hogy a vilgrendet erklcsi vonatkozsban is k biztostjk. A hrom Moira fonja a sors fonalt. Ha egyik embernek hossz let jut, a msiknak rvid, az egyiket boldogsg ri, a msikat szerencstlensg, az emberi sz szmra egyenknt megokolhatatlan "vletlenek" ezek, de a Moirk ltezse azt fejezi ki, hogy mindenkin a szmra rendelt osztlyrsznek kell beteljesednie. Az egyik neve Klth, aki "fonja" a fonalat, a msik Lakbesis, aki az "osztlyrszt" juttatja, s a harmadik Atropos, az "elfordthatatlan". Teht ltaluk is valamifle kiszabott rend rvnyesl, de ezt a rend az ember szmra hozzfrhetetlenebb, rtelme szmra megkzelthetetlenebb s ellenrizhetetlenebb, mint az a rend, amelyet a Hrk kpviselnek. Tykh, a "vletlen", a sors szeszlyes istennje, kinek forgandsgt fejezi ki, hogy gmbn ll, szrnya van s feje htul kopasz, vagyis akkor kell stkn ragadni, amikor eld kerl - az Olympos-mtosztl idegen, arnylag ksi kpzet.
A harmadik hromsg, melyben az Olympos uralma fejezdik ki, a hrom Kharis: Euphrosyn, a "Boldogsg", Thaleia, a "Viruls", Aglaia, a "Fny". Mert a fldi let fl plt Olympos jelenti a dert a vilgban, s teszi kvnatoss nemes rendjvel az letet. Az Olympos krnykn, Pieriban s a Temp-vlgyben lak Mzsk, kik magukban is hromszor hrman vannak, s akik maguk is "olymposiak", e nemes rend uralmt hirdetik a kivlasztott kltk nekn keresztl. Az olymposi tizenkt isten kzl Homros Dmtrt, a kenyrad fld megszemlyestjt tbbszr emlti ugyan, de arisztokratikus Olymposn nem ad helyet neki; annl jelentsebb szerephez jut Hsiods, paraszti vilgkpben, ahol a fldmvel np a j termsrt imdkozik hozz. Herms olymposi isten, de nem csak olymposi.
az, aki emberekkel a legszvesebben trsalog, mint hrviv, kzvetit az isteni s emberi vilg kztt s az alvilgba is vezeti a halottak lelkt. Doonysos sHrakls, Zeusnak haland anyktl val gyermekei, csak fldi szenvedseikkel s kzdelmeikkel rdemeltk ki az Olympost. Az olymposi vilg Zeus nemzedktrsainak s utdainak a vilga. Az olymposi istenek terikus ragyogsnak s nemes sszhangjnak termszetes ellenzkt a Fld alaktalan, slyos s nehzkes gyermekei teszik. Nemcsak Kronost s a titnokat kell legyznie Zeusnak, Gaia j meg j ellenfeleket tmaszt uralma ellen. Az olymposiak gyznek a Fld durva s erszakos gyermekei fltt a giganiomakhiban, " gigasok harcban", de csak, mikor az olymposi vilgrend kvetelmnyeit vllal haland : Hrakls is az Olympos istenei mell ll.
A gigasok meglse utn hozza vilgra Gaia legfiatalabb gyermekt, Typhnt, a szzfej, tzokd rist, hogy ez is az Olympos uralma ellen lzadjon. Az istenek Egyiptomba menekltek elle, de vgl is Zeus legyzte s az Aitn (Aetna) hegyt bortotta r: ez magyarzza a szicliai Aetna vulkanikus termszett. Typhn Ekhidntl, Tartarosnak flig kgy alak lenytl szrmaz gyermekeit hagyja maga utn a fld sznn, egyebek kzt a nemeai oroszlnt s a lernai hydrt. Ezeket is Hrakls li meg, aki a Gaitl szrmaz emberi s llati szrnyek kiirtsval a fldn is az olymposi rend uralmt biztostja. Aki az Olympos ellen lzad, buknia kell, de az olymposi vilgrend szolglatban a haland Hrakls is kirdemli az Olympost.A Fld tpllta fel risokk Aleus kt fit is, tost s Ephialtst. Ezek mr kilencves korukban kilenc rf szlesek s kilenc lb magasak voltak s az Olympos halhatatlan lakit fenyegettk meg hborval.
Az Olympos fl az Osst s az Ossra a Pliont akartk rakni, hogy gy jussanak az gbe. Frfisorba jutva meg is valstottk volna vakmer tervket, de Apolln fiatal korukban lte meg mindkettt. Hphaistos, a kovcsisten ksztette az Olymposon az istenek rcpalotit, Zeusnak hatalmas megaront, mint a fldi kirlyoknak, arany trnszkkel a kzepn, ahol alattvalival tancskozhatik s lakomzhatik; Hrnak titkos zrat a hlszobjra, melyet csak maga az istenn tud kinyitni. Magnak Hphaistosnak a tzhnyk mlyn lev fsts s borzalmas mhelyeken kvl az Olymposon is van csodlatosan berendezett, aranytl ragyog mhelye. Az Olympos mrhetetlen magassgban van a fld felett. Mikor egyszer Zeus s Hra civdsba, anyja prtjra llva, beleszlt Hpaistos, Zeus lehajtotta az Olymposrl, s ekkor egsz napon t zuhant, amg fldet rt Lmnos szigetn. De ez a mrhetetlen magassg nem jelenti az istenek teljes elszigeteltsgt az emberi vilgtl. Nemcsak a magasbl uralkodnak, hanem jelenltk llandan megrezhet az emberi dolgokban.
Az gyeskez mesterembert Athn vagy Hphaistos, a derk vadszt Appoln vagy Artemis tantotta. Plasztikus istenalakjukban ugyan csak kivlasztott emberek eltt jelennek meg, de jelenltket msok is tlik, s a megkezdett emberi cselekvs vratlan sikere, egy sz vagy egy lps meglep helynvalsga, dbbent borzongs, nha valami klns j illat bizonytja kzelsgket. Ha ldozatot mutatnak be az emberek, az istenek mindig eljnnek lthatatlanul, hogy rszesljenek az ldozati lakomban, s meghitt kzelsgk lmnye, a theoxenia ("isten-vendgsg") hite tbb mtoszban tallt kifejezst. Vannak kivlasztott, jmbor npek, melyek klnsen gyakran ltjk vendgl az isteneket; ilyenek klnsen a fld szlein lak mess npek, nyugaton s keleten az aithiopsok, szakon a hyperboreiosok. Mindennapos esemny a theoxenia a phaiakok mesebeli npe szmra is, msklnben ritka, kivteles ldst hoz jelensg. Homrosnl pl. az Odysseiban ltjuk, milyen megrendlt boldogsg tlti el az agg Nestr szvt, mikor kitnik, hogy Pallas Athn, ki Mentr alakjban ksrte el az ifj Tlemakhost Pylosba, szemmel lthatan volt jelen azon az ldozati lakomn, melyet Pylos kirlya Poseidn tiszteletre rendezett.
Minden idegen (xenos) Zeus Xenios oltalma alatt ll, de azrt is meg kell becslni, mert ki tudja, nem rejtzik-e a vndor kopott ruhja, vagy ppen a koldusgnya alatt valamelyik olymposi isten, aki bejrja az emberek vrosait, hogy kiismerje jmborsgukat s gonoszsgukat? Philmn s Baukis trtnete: a "theoxenia" legemlegetettebb pldja. |