Friss információk Görögországról
Nikos Boti Attila 2014.02.21. 21:07
A Hellén Köztársaság, közismertebb nevén Görögország, Európa délkeleti részén, a Balkán félsziget déli csücskében helyezkedik el.
A Hellén Köztársaság, közismertebb nevén Görögország, Európa délkeleti részén, a Balkán félsziget déli csücskében helyezkedik el.
Keleti és déli partjai az Égei-tengerrel határosak, míg nyugati határainál a Jón-tenger található. Ebből kifolyólag az országhoz sok sziget tartozik. Az ország hosszú múltra tekint vissza, az ókori Görögország, a Római Birodalom és a Bizánci Birodalom emlékei egyaránt megtalálhatók ezen a területen. Innen származik a demokrácia alapja, továbbá az olimpiai játékok, a filozófia, az irodalom és a matematika alapjait is itt tették le.
Az ország fővárosa Athén. Legnyugatibb pontja Korfu, legdélebbre Kréta található. Partvonala erősen tagolt, 15 ezer kilométer hosszú. Kétezer szigete 25 ezer négyzetkilométernyi területet foglalnak magukba, melyből mindössze kétszáz sziget lakott. Legfontosabb szigetei Kréta, Korfu, Rodosz, Mikonosz. Az ország lakosságának több mint egy tizede él a szigeteken. Éghajlata igen kellemes mediterrán, ebből következik a folyamatosan virágzó turizmus. A meleg évszak májusban kezdődik közel 30 fokos hőmérséklettel és hamar eléri a 40 fokos hőséget. A szigeteken a légáramlatok folyamatosan hűsítik a forróságot, ettől olyan kellemes a klíma.
Az ókori Görögország virágzó hellén birodalom volt, majd i.e. 146-ban a Római Birodalom része lett. A birodalom bukása után az ország a Bizánci Császárság fennhatósága alá került és ez így is maradt egészen a XV. századig, amikor a török csapatok uralmuk alá hajtották az országot, így az Oszmán Birodalom részeként telt az ország következő négy évszázada. A XIX. század elején kezdődött a görög szabadságharc, minek eredményeként sikerült elérni a függetlenséget, így jött létre a Görög Királyság. Ezután Görögország elég instabil politikai helyzetet tartott fenn, rövid ideig köztársaság volt, majd katonai diktatúra vette át a hatalmat. A német megszállás után visszaállították a monarchiát, mely ismét polgárháborúhoz vezetett. 1974-től ismét köztársaság az államforma.
Az ország bevételének egy ötödét teszi ki jelenleg a turizmus. Évente 12 millió nyaraló látogatja meg az országot, főként Európából. A nyaralókat elsősorban a tengerpart vonzza, a szigetvilág, továbbá az ókori Hellén emlékek, melyek olyan kultúra gyökerét rejtik magukban, amik az azt követő évezredek meghatározó alapjai lettek a gondolkodásban és a művészetekben egyaránt, pedig a forrásoknak pusztán az egy ötöde maradt meg az utókor számára. A középkorban ugyan háttérbe szorult ez a vonulat, de a reneszánsz ideje alatt ismét a görög kultúra felé fordultak a művészek és tudósok. Az ókori görög filozófusok az embert és a világ kialakulását tették a gondolkodás központjába, talán ennek egyenesági leszármazottja az a fejlett testkultúra, ami az ókori görögökre jellemző volt. A folyamatos versengés volt jellemző számukra a sportban, a művészetekben és a tudományokban egyaránt, mint azt az olimpiai játékok és a ránk maradt források az irodalmi versenyekről világosan megmutatják.
A görögkeleti vallási ünnepeket a mai napig az ország lakosságának majdnem az egésze követi. A nők még ma is hátrányos megkülönböztetésben részesülnek. Az éghajlatnak köszönhetően a görögök, több ország szokásaihoz hasonlóan, déli sziesztát tartanak, mely alól az idegenforgalmi dolgozók kivételt tesznek. Helyi közlekedés tekintetében a buszjáratok a legolcsóbbak, az itthoni szokásoktól eltérően bevett szokás a buszsofőrnek borravalót adni. A taxi árak hasonlóak az itthonihoz, de éjjel magasabbak a viteldíjak. Szinte minden nagyobb településen van lehetőség autóbérlésre, a kresz szabályai azonosak az itthoniakkal. Görögországban igen elterjedt a robogó bérlés, mely kellemes közlekedési eszköz a forróságban.
Görögországi nyaralásunk alkalmával legyünk felkészülve arra, hogy nyáron szinte minden napra esik egy fontosabb esemény, melyet a görögök megünnepelnek. Rengeteg ortodox szent van, kinek a névnapját megünneplik kora reggeli szent misével és esti közös vacsorával. Általában a helyi eseményeket az ünnep előestélyén ünneplik. Görögországban az üzletek csupán délután két óráig tartanak nyitva, majd este hatkor nyitnak ki ismét. Az időeltolódás mindössze egy óra a hazaihoz képest, a közlekedési eszközök menetrendje mindig helyi idő szerint értendő. Görögországi múzeum látogatásaink során ügyeljünk arra, hogy a legtöbb helyen tilos a fényképezés, néhány helyen külön díj ellenében megengedett. Az országban a gyógyszertárakat, a mieinkhez hasonlóan zöld keresztel jelölik, de ha orvosra van szükség mindenképp az utazás szervezőhöz vagy a szálloda recepciójához forduljunk segítségért. A csapvíz mindenhol iható az országban, de íze meglehetősen eltér a magyarországi ivóvíztől, ezért ajánlatosabb inkább palackozott ásványvizet fogyasztani. Görögország hivatalos pénzneme az euró, pénzváltás lehetséges a bankokban, az utazási irodákban és a szállodákban. A görögországi árak picit magasabbak az itthon megszokottnál, ezért lehetőség szerint több pénzt vigyünk magunkal, mint amennyit itthon költenénk. A szigetek általában drágábbak.
|