A Laik Gitoni valaha Nicosia vrs lmps negyedhez tartozott. Ma stlutck tarktjk iparmvszeti boltokkal, elegns butikokkal, teraszos kvzkkal, vendglkkel. Igazn kellemes hely az gyelgsre, a bmszkodsra. Az vros megszptsben lltlag az UNESCO is kivette a rszt, s ez a tenyrnyi terlet j esllyel plyzik arra, hogy a vilgrksg rszeknt jegyezzk.
A vros szvben klns ltvnyossg a kilt. Taln a vilg egyetlen pontja, ahol nem a szpsggel, hanem az ocsmnysggal "bszklkednek". A vros kells kzepn hzd zld vonal, a grgket s a trkket elvlaszt tkzzna itt turistaltvnyossgg szeldl. A Nicosia ms rszein tapasztalt katonai szigor ezen a ponton megenyhl, s az erre jrk grg fegyveres r biztostsa mellett nzhetnek t a tloldalra. A pletyka szerint az elzkeny katonk pr ve mg kdarabokat is osztogattak a turistknak, s akinek kedve szottyant, megdoblhatta az innen alig hsz mterre posztol trk rszemet. A legtbben azonban megelgedtek a kiltrl a szemk el trul ltvnnyal: hanyatt dlt hzfalak, vaksin pislog, kivert ablakok, leoml vakolat, gazzal felvert egykori jrda. Ez a senki fldje. Egy utcasor Nicosia szvben, amelyre kt vtizede sem grg, sem trk ciprita nem teheti be a lbt. Elttnk azonban feltrul az ENSZ ltal rztt tkzozna szgesdrt kertse. A klnleges engedlynk birtokban lehetv vlt zldvonal-tra azonban inkbb elszomort. Egy utcnyi drma. Eurpa ma mr egyetlen fvrosa, amelyet csaknem hrom vtizede kettoszt a katonai megfigyelpontok sorfala. Balra a grgk, jobbra a trkk. Kzttk az ENSZ-bkefenntartk jrrei.
Ksrnk odainti az tkzzna bejratnl posztol kanadai rszemet, aki szabadd teszi a szgesdrt akadlyokkal eltorlaszolt bejratot. Belpnk Nicosia egykor taln legforgalmasabb belvrosi utcjba. A jrdt szeglyez, lig r fben gyk surran, vipera tekereg, kbor kutyk s macskk andalognak lmosan. Jobbra, az a kivert ablak plet valaha j nev iskola volt. A hatvanas vektl, a trk-grg torzsalkods idejtl aztn ENSZ-bkefenntartk laktk, kanadai bzis lett. 1974-ben, a megszlls elestjn egy trk tiszt kopogtatott be a hajdani iskola ablakn, s kzlte az ott lakkkal, hogy tz perck van a hurcolkodsra, itt ugyanis pillanatokon bell nagy csetepat lesz. Igaza volt. A msnapi csatrozsban ezen a ponton sokan meghaltak. Az iskola hromszor cserlt gazdt, s homlokzatn egy tenyrnyi hely sem maradt golynyomok nlkl. Az plet az tkzozna mig vitatott pontja. A trkk szerint a tzszneti vonal az utca felli bejratnl van, a grgk szerint viszont az iskola hts, udvarra nz felnl. Szerencsre a vitt ma mr nem ksrik napi incidensek. Az 1989-es megllapods rtelmben ugyanis mindkt szemben ll fl alakulatait visszavontk az tkzozna kzelbol. Az rszemek ma mr csak tvcsovel ltjk egymst, de szles mozdulatokkal mg gy is zengetnek, hogy a msik mifle szvessget tehetne nekik.
Annuska hza a zldvonal-tra egyik legismertebb pontja. Az ids hlgy esete a nemzetkzi sajtt is bejrta, mivel vekig lt a tzszneti vonalban. A megllapods szerint az tkzozna ez az utca volt, ahol most jrunk. Mivel a hzak bejrata a senki fldjnek nyilvntott utcra nylt, az erre nyl ajtkat, ablakokat befalaztk, s a prhuzamos utcra nyl fronton nyitottak j bejratot. Egyedl Annuska nni llt ellent. Vagy nem tudott, vagy nem akart ptkezni, ragaszkodott az eredeti ki- s bejrshoz. lgy aztn ha vsrolni szottyant kedve, azt elre jeleznie kellett a krzet ENSZ-parancsnoknak, aki elksrtette. Annuska csaldja hazafiatlannak tartotta ezt a cselekedetet, s megszaktott vele minden kapcsolatot. Az ids hlgyet aztn az ENSZ-bkefenntartk "adoptltk", gondoztk, mikor megbetegedett, s amikor a kilencvenes vek elejn elhunyt, ENSZ-temetst kapott.
Nemcsak Annuska elrvult hza, hanem a szomszdos pletek is igen rossz llapotban vannak. A hazafias hevlet ugyanis hamar elapadt, s a tzvonalbl fokozatosan mindenki kikltztt. Ma szomor ltvnyt kelt az egykori bevsrlutca. Az agyagtglbl plt falakat ugyanis gipsszel bortottk, amit minimum nyolcvente kellene cserlni, a falakat pedig ktvente jrafesteni. Nos, az itt sorakoz hzak negyedszzada nem lttak festket. A falak sok helyen leomlottak, msutt tmfalakkal tartjk lbon ket. A volt tulajdonosok azonban hallani sem akarnak a bontsrl. Mindkt oldalon abban remnykednek, hogy egyszer visszakltzhetnek otthonukba. A Nicosia rksgrt nev szervezet egybknt azon fradozik, hogy el lehessen kezdeni a biztonsgi znban lvo hzak restaurlst. De erre csak a ciprusi rendezs utn kerlhet sor.
Stnk kvetkez llomsa a Hold-emlkm. Katonkhoz mlt vaskos humorral neveztk gy az ENSZ-bkefenntartk. Valjban egy szomor esemny, tragikus ldozattal jr incidens sznhelye. Az "emlkm" valjban egy korabeli grg megfigyelopont, amely az 1989-es megllapodsban rgztett visszavonsig kohajtsnyira volt az ellensges trk megfigyeloponttl. Olyannyira, hogy a szolglatban lvo katonk klcsnsen hergeltk egymst. "Emlkmuv" 1983 decemberben vlt ez a hely. Egy tnyleges katonaidejt tlt s leszerelsre kszl grg ciprita a hrek szerint j ideje hergelte a szemkzti trkket, akik ezt jelentettk parancsnokuknak, st lltlag videofelvteleket is ksztettek az inzultusrl. A tragdia jszakjn megint ez a grg kiskatona volt szolglatban, s odig ment a csipkelodsben, hogy nadrgjt lehzva a hts felt mint valami vilgt holdat mutatta a trk rnek, aki nyomban megtorolta a becsletsrtst. Ltt, s a jtk tragdiba torkollt. Alighanem ez az esemny is kzrejtszott az tkzozna demilitarizlsban.
Egy msik "vicces" esemny sznhelyn stlunk, a Konstantin utcban, vagy jabb nevn a Drda sugrton. Az utca itt sszeszkl, ez itt az tkzozna legkeskenyebb pontja. Az elretolt llsok visszavonsig nem egszen hrom s fl mter vlasztotta el egymstl a grg s a trk rszemeket. Nem csoda, ha az utca vgben ll fehr hzba egy szakasz kanadai bkefenntartt kltztettek. Egyetlen feladatuk volt: szemmel tartani ezt a pontot, ahol a legknnyebbnek tunt az sszetuzs. Volt is bajuk elg. Nem gyztk elsimtani a klcsns incselkeds, gyerekes csnytevs nyomn tmadt diplomciai bonyodalmakat. A szemben lv hzban lak grg s trk katonk ugyanis olyan kzel voltak egymshoz, hogy ha egy kst erstettek egy bot vgre, azzal nyugodtan t tudtak bkni a szemkzti balkonon llkod ellensghez. Innen a Drda sugrt elnevezs. m ez a jtszadozs is csak 1989-ig, a visszavonsig tartott. Azrt az utols kivonul trk rszem htrahagyta kzjegyt. tdobott a szemkzti oldalra egy Molotov-koktlt. Nem gyoztk oltogatni a tzet a kanadai katonk.
Az utca vgben kis kanyarulat. Ksrom figyelmeztet, tancsos a jrdn maradni, mg ha nem gyzzk is a ktykat kerlgetni. Ebben a znban ugyanis egymst rik az aknk. Az ENSZ a nicosiai tkzoznn bell 43 aknamezt tart nyilvn, magn a szigeten pedig 72-t. Megmosolyogjuk azt a korabeli AWACS-rendszert, amely valjban a kertsre erstett konzervdobozokbl ll. Ha valaki hozzrt, zrgtt, ebben llt az elriaszt rendszer.
Velnk szemben biciklis kanadai jrr kzeledik. Rajtunk kvl az egyetlen llek az tkzznn bell. Bal oldalunkon ppen a "kodobls" kilt, most minket nznek rdekldve a turistk. Jobbra trk zszl leng, az rszemet azonban nem ltni. viszont egszen biztosan lt minket - mondja a ksrm. Kzben elhagyjuk a Grizzly-bunkert, amely a Szikls-hegysgben honos kanadai szrke medvrl kapta a nevt. Mint mindennek, ennek is megvan a maga trtnete. gy addott, hogy az utcban jrorz kanadaiaknak feltnt, mintha naprl napra szkebb lenne a hely. S tnyleg, egyik napon mr nem frtek el jrmvkkel. Jobb s bal oldalon is egyre beljebb kerlt a jrda. Trgyalsok kezdodtek a "jrdatologatkkal", persze senki sem vllalta a felelssget. Vgl furcsa megllapods szletett. Egy napon egy kanadai pnclozott jrm mszaki okok miatt, kormny- s fkhiba folytn lezdul majd az utca fels rszrl, s rendbe teszi a vitatott tszakaszt. lgy senkinek sem kell megalz presztzsvesztesget elknyvelnie. S ez trtnt: jtt a kanadai szrke medve, s minden a helyre kerlt.
Akrcsak a kk traktorrl elnevezett ponton. Ennek a traktornak az a trtnete, hogy az 1974-es trk invzi idejn itt rekedt egy kkre festett traktor. vekig llt az utcnak ezen a pontjn, olyannyira, hogy az ENSZ tzszneti megllapodsa is hivatkozott r. Ksbb azonban a traktor grg tulajdonosa visszakvetelte jrmvt, paprokkal igazolva tulajdonjogt. Nem lehetett mit tenni, az ENSZ visszaadta a traktort, de hogy a megllapods szvege ne srljn, a helyre lltott egy gyermekjtkot, egy gokartot, amit avatott katonakezek vrl vre kkre festenek.
Az utca vge fel rjk el az ENSZ-katonk, itt, ezen a ponton jobbra kanadaiak elhelyezsi krlett. A laktanyv vedlett hz alatt valaha mlygarzs volt. A trk invzit megelz napon, 1974 jliusban egy Toyota-keresked autszlltmnyt kapott Japnbl. Lbon elhozta Famagusta kiktjbol az autkat, belltotta ket a garzsba, s msnap jttek a trkk. Az 1974-es Toyotk azta is itt llnak. Nmelyikk lsn mg ott a nejlon vdohuzat. Valamennyi kocsi kilomterrja 32-t mutat. Ilyen messze van Famagusta Nicositl.
De vajon milyen messze mg a sziget egyestse? Meddig lesz idegenforgalmi ltvnyossg Eurpa egyetlen kettosztott fvrosa, s benne a zld vonal?
Nicosia.
|
Seres Attila - Boti Attila jsgrk Npszabadsg
|
|