Karcsonyi grg hagyomnyok
Nikos Boti Attila 2018.12.02. 17:19
![](portal/kreta/image/news/1291455304.gif)
Rgen, mg a mai nagymamk fiatalkorban, 40 nappal Karcsony eltt kezddtt a bjt, melynek clja az volt hogy a hvk lelkileg megtisztuljanak s felkszljenek a Karcsonyi nnepre, vagyis az Istenember szletse zenetnek a befogadsra.
Azoknl a csaldoknl ahol ezt megtehettk, fleg falun, disznt hzlaltak, amit december 20-n, Szent Ignc napjn vagy Karcsony elnapjn kelett levgniuk a csald frfiembereinek. A diszn hst a magyar emberekhez hasonlatosan dolgoztk fel, a kolbszokat felaggattk, kiszrtottk mg a zsrt troltk s fzshez hasznltk. Karcsony elnapjn ksztettk el a hziasszonyok a hagyomnyos dessget a baklavt, amihez leheletvkony rteslapot nyjtottak s szezmolajat hasznltak. Karcsony elestje az igazi nagy nnepsg elszele is volt, ekkor gyjtottk meg a falu ftern a "nagy tzet", mely tz azt a fnyt szimbolizlta amit az Istenember szletse hozott a fldre. Ekkor kicsik, nagyok addig maradtak fennt s lbon amg brtk s amg a hideg engedte, a tz krl folyt a terefere. Ezt a szokst ma is tartjk szak Grgorszg faluiban. jflkor a fiatalok, gyerekek felkerekedtek s elindultak a faluban betlehemezni. Ez a szoks ma is dvik, vroson is, igaz hogy mr j pr nappal karcsony eltt kezdik. A szegnyebb falukban rgen risi jelentsget tulajdontottak ennek a szoksnak s annyira vrtk azt a gyerekek, hogy jval karcsony eltt kszltek r. Nem is lehetett volna msknt olyan helyeken ahol akkora szegnysg volt hogy a gyerekeknek nem voltak cipik sem. Ekkor a betlehemezs maga nem csak egyfajta szrakozs, megtisztuls, szoks, hagyomny volt hanem egy risi kihvs is, melynek teljestshez ssze kelett szedni kicsiknek nagyoknak a btorsgukat, lelemnyessgket. A szlk, nagyszlk disznbrbl ksztettek sarukat a cip nlkli gyerekeknek kimondottan a betlehemezs jszakjra, a reglk maguk pedig sokszor nagyon rossz idjrsi krlmnyek kztt teljestettk a hagyomnyos elrsokat, kutyktl botokkal vdvn magukat.
rdekessgknt kell megemlteni hogy a betlehemes nek a hz legidsebb asszonyhoz volt ltalban cmezve s emlkeztetett a Herdes ltal elrendelt csecsemmszrlsra. A hz asszonyai ajndkokat adtak a kis reglknek, a mai pnzajndk helyett a szegnysgbl kifolylag azt adtak ami otthon fellelhet volt: ftt cukros kukorict, kis stemnyeket, dibelet, gesztenyt s cukorkkat. Ezt az ajndkozst sosem tartottk, tekintettk segtsgnek, ezeket az ajndkokat a hla jell kaptk a gyerekek, fiatalok azrt hogy elvittk a szent jkivnsgokat az emberek otthonaiba.
Hajnalban, a regls befejezse utn minden gyerek kivett egy parazsat a fteri nagy tzbl s azt hazavitte a szleinek. Ez a parzs jelkpezte a lelki fnyessget amit az rtatlan gyermekek adnak a felntteknek.
Nagy jelentsget tulajdontottak a "podarik"-nak. Ez tulajdonkppen egy hiedelem aminek rtelmben aki elsnek lp be Karcsony elestjnek jjeln a kntl gyerekek kzl a hzba az hoz szerencst vagy szerencstlensget a hz lakira, ezrt nagy rm volt ha valamelyik j hr, rendes gyermek kopogtatott be elsnek. Ekkor a hz asszonya a gyerekeket a kandallhoz vezette, ahol a gyerekek "szrnyasok!", "kecskk!", "juhok!", "selymek!" kiltsokkal bedobltk az elksztett fadarabokat a tzbe. Mg elhangzottak olyan kvnsgok is hogy jl tojjanak a tykok s szaporodjanak az llatok. Ezen kvnsgsor, mely kifejezi az egyszer ember rettegst attl hogy az llattenyszts, melytl az s csaldja meglhetse fgg, nem megy jl az elkvetkezend vben azzal az utols kvnsggal fejezdtt be hogy "...selymet adjon kommasszonyknak a Jisten s a kicsi Jzus!". Karcsony elestjn jslni is szoktak a kvetkez v gabonatermst illeten, este a hz legidsebb asszonya betett 5 fadarabot a kandallba, melynek mindegyike egy egy gabonafajtt jelkpezett. Ha reggelre a fadarabok hamuv gtek azt jelentette hogy j terms vrhat az j vben. Ha csak pr fadarab gett le az 5 kzl, akkor gy hittk hogy azok a gabonafajtk termelnek majd jl amelyiket jelkpez fadarabok jl elgtek. Ezek a szoksok a termelk flelmeit fejeztk ki, az elkvetkezend vbeni terms miatt.
Egy msik szoks szerint Karcsony elestjn minden csald 3 darab parazsat vett ki a kandallbl melyek jelkpeztk a csald Isten ltal val vdelmezst, a csald jltt s a sikeres llattenysztst.
A hz legidsebb frfija ugyanakkor egy grntalma fadarabot vagy egy zsidtvis darabot dobott a tzbe, ezt minden este egszen a Karcsonyi nnepek bevgeztig, vagyis Vzkeresztig. Azt a fadarabot ami mgsem gett el felakasztottk a csrben egy szegre hogy szerencst s j termst hozzon, az gett fadarabokat, hamut pedig a szlsbe vittk s elszrtk, eldugtk.
Rgen Karcsony elestjn vgtk meg a Krisztuskenyeret is, amit ma Lszlkenyrknt s finomtott vltozatban Szilveszter jszakjn vgnak meg. Ezt a kenyeret a hz legidsebb asszonya ksztette szdval (innen a szoks hogy manapsg inkbb stporos keverttsztbl ksztik) Karcsony elnapjn, s a belegyrt egy pnzrmt. Karcsony elestjn, a vacsora utn megvgtk, az els darabot az Istennek ajnlottk, a msodikat a "hznak", a harmadikat az llatoknak, mg egyet a termsnek, majd a maradkot felosztottk a jelenlevk kztt. A szerencss darab az volt amelyikbe az rme kerlt. Ennek a szoksnak az kri Grgorszgban tallhatk a gykerei. A nagymama az rmt egy kancsra kttte s ott maradt Vzkeresztig. Vzkeresztkor a legkisebbek ebbl a kancsbl mertettek s ittak vizet, hvn hogy ez szerencst hoz a hzra. Az rmt eltettk s a kvetkez vben jra felhasznltk a Krisztuskenyr ksztsekor.
Karcsony reggeln a bjttl megtisztulva mentek a misre, majd kvetkezett a nagyon gazdag nnepi ebd ahol ffogs mindig a disznhs volt. Ebd utn tnc s egyb szrakozsok vltogattk egymst, mindenki nnepelt. Aznap nem szedtk le az asztalt mert gy tartottk hogy Jzus is asztalhoz l, gy csak msnap reggel szedtek mindent ssze. Jellegzetes s rdekes hogy rgen Grgorszg legtbb vidkn nem dsztettek karcsonyft. Ez a szoks valsznleg a rmaiaktl maradt a vilgra ahol karcsonykor fagakkal s lampionokkal dsztettk a hzakat, ablakokat.
A karcsonyfa dszts ma mr Grgorszgban is mindenhol "divat" lett, s az ujjszletst, termkenysget szimbolizlja de ami a legfbb varzslatos hangulatot teremt a laksban, s j rzst lop kicsik nagyok szvbe, feloldja a mindennapok szrkesgt s nnepi dszbe ltzteti a lakst.
![](https://www.google.hu/search?q=g%C3%B6r%C3%B6g+kar%C3%A1csonyi+k%C3%A9pek&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjZ2rvx6IHfAhVNZlAKHWYYDhMQ_AUIDigB&biw=1536&bih=674#imgrc=6E3AqLAwYPb5IM:)
Agni
|