![](http://origo.hu/i/0112/20011217knosszosz.jpg) |
A knsszoszi palota romjai
|
Soha nem tudtuk valjban, igazn megmagyarzni ezen virgz l kultrk pusztulst. Taln most megfejtettk a rejtlyt: gy vljk, hogy a termszeti katasztrfk, klnsen a fldrengsek jelents szerepet jtszhattak a hirtelen hanyatlsban." - fogalmazott Amos Nur, a Stanford Egyetemen geofizika professzora.
Amos Nur a Fldkzi-tenger keleti medencjt tanulmnyozta a bronzkor vgn, amikor olyan nevezetes vrosok, mint Trja, Mkn s Knsszosz Kr. e. 1200 krl sz szerint eltntek a fld sznrl.
Nur szerint Kr. e. 1225 s 1175 kztt "fldrengsvihar" lehetett felels megannyi civilizci eltnsrt. De akadtak olyan kutatk is, akik egszen odig menetek, hogy nemcsak a Fldkzi-tengeri kultrkat, hanem ms, zsiai s amerikai - mint az Indus-vlgyi harappai (Kr. e. 1900) vagy az birodalmi maja (9. sz.) - civilizcit trlt le a trkprl a fldrengs.
A harappai kultra
![](http://origo.hu/i/0112/20011217harappa.jpg) |
Harappai szobor
|
A harappai kultra, miutn j ktezer vig virgzott az Indus-vlgyben, Kr. e. 1900 krl hirtelen tnt el. Rejtlyes eltnst a tudsok mr sokflekppen - pl. a megvltozott kereskedelemi felttelekkel, vagy az rja hdtk szaki betrsvel - magyarztk.
Nur s munkatrsa, Prasad azonban miutn a rgi szeizmikus trtnett vizsgltk meg, arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy rendszeres idkzkben pusztt fldrengsek rtk a parti trsget az India s Pakisztn kzti hatr kzelben.
Elmletk szerint a rengsek olyan hatalmasak lehettek, hogy talaktottk a trsg fldrajzt, eltrtettk a folykat, ezzel rvizeket, aszlyokat okoztak, vrosaik egy rszt vgl iszap temette be, amely az elssorban mezgazdasgbl l trsgekben valban katasztrfkhoz vezetett.
Maja birodalom
![](http://origo.hu/i/0112/20011217maja.jpg) |
Maja templom
|
A Stanford geofizikusa, Robert Kovach ugyanezt az elmletet alkalmazza a kzp-amerikai maja civilizcira, melynek els korszaka az n. birodalom tragikusan hirtelen rt vget a kilencedik szzadban.
Kovach felttelezse szerint az els maja civilizci kulturlis kzpontjaival egyetlen, a Chixoy-Polochic s Motagua trsvonalain kialakul fldrengs vgezhetett.
Nur ugyanakkor elismerte, hogy a fldrengs-hipotzisnek megvannak a maga htulti. Az elmlettel szemben megfogalmazott ktsgek rszben abbl erednek, hogy nehz megllaptani, mely trsvonalak felelsek a mlt fldrengseirt. Nem egyrtelm tovbb, hogy egy rvid lefolys katasztrfa megsemmisthet-e egy virgz civilizcit.
Nur vlaszknt elmondta, hogy "a fldrengsek igazbl a monumentlis struktrkat puszttjk el, nem a mezn dolgoz parasztokat. A merev, hierarchikus civilizcik uralkodi vdtelenl talljk magukat egy nagyobb fldrengst kvet kosz kzepette. Amikor egy nagy fldrengs s egy bels trsadalmi-hatalmi vlsg 'tallkozik', akkor nem elkpzelhetetlen, hogy a rengs az utols csepp; a szakadk szln egyenslyoz civilizci szmra a vgs lks a pusztulsba."
|