Labirintusok s svnytvesztk
Nikos 2005.01.13. 10:50
A labirintus sz si idket, nehezen megoldhat rejtlyeket idz. Hallatra legelszr bizonyra mindenkinek Tzeusz, Ariadne, Minotaurusz s a Ddalosz ltal ptett hres krtai labirintus legendja jut eszbe a grg mitolgibl.
A labirintus sz si idket, nehezen megoldhat rejtlyeket idz. Hallatra legelszr bizo-nyra mindenkinek Tzeusz, Ariadne, Minotaurusz s a Ddalosz ltal ptett hres krtai labirintus legendja jut eszbe a grg mitolgibl. Rgi trt-netrk feljegyzseibl azonban tudunk ms, hatalmas egyiptomi, knai s itliai tvesztkrl is, br ezek tnyleges ltezsvel kapcsolatban sok ktsg merl fel. Az ilyen fld feletti vagy alatti, gyakran tbbszintes labirintusrendszereknek vdelmi szerepk is lehetett. Hbor esetn a helyi lakossg bvhelyl vagy az ellensg trbecsalsra szolgltak.
Az tveszt azrt nagyon izgalmas alakzat, mert vgtelen sok vltozatban fordulhat el, s nemcsak kt-, hanem hrom-dimenzis is lehet. Emiatt az elmleti matematika szmra is nagyon jelents kutatsi terlet, amelynek a koszkutatsokkal is kapcsolata van. Manapsg mr lteznek labirintustervez prog-ramok, st a legnagyobb kihvst jelent szmtgpes jtkok is gyakran jtszdnak labirin-tusban, hogy jra meg jra felidzzk az ismeretlen lekzdsnek izgalmt s sikerlmnyt. Ha mlyebben belegondolunk, maga az Internet is egy hatalmas labirintus, ahol a clhoz nagyon sok t vezet, s azok kztt sokszor igen nehz a legrvidebbet megtallni.
Taln ppen vgtelensge miatt vlt a labirintus az si titok, az let s egyben a mindensg jelkpv, amely a trtnelmi idk sorn minden npcsoportnl felbukkant. A npek vndor-lsval, keveredsvel mtosz-vilguk is talakult, gy a napistenhittl a keresztnysgig minden valls egyre bvebb tartalommal tlttte meg az eldktl szrmaz eszme-rendszert.
A labirintusoknak kt tpusa ismert. Az egyiket csak egyetlen tvonalon lehet vgigkvetni, s nem tartalmaz elgazsokat, a msik kitrket, megtveszt keresztezdseket is magban rejt, ezrt megoldsa sokkal bonyolultabb. rdekes mdon az angol nyelv klnbz szval is jelli a ktfle labirintust. Az els vltozatot labyrinthnek, a mso-dikat maze-nek nevezi. Az els tpus az sibb, s felteheten koncentrikus kr- s spirl-brzolsok tovbbfejldsvel alakult ki.
Mivel ez a jelkp sidktl fogva fontos az emberisg szmra, nagyon sok megjelentsi for-mjt ismerjk. Az emltett ptszeti alkotsokon kvl hatalmas trrajzknt fellelhet pldul a Nazca-fennsk kacs-karings vonalai kztt, lthat rmai s grg mozaikokon, kelta kmaradvnyokon, kzp-kori katedrlisok kvezetn. Van, ahol csak egyszer dsztelem, van, ahol kultikus utals.
Ezek utn nem meglep, hogy a trtnelem sorn az emberek a labirintusmotvumot a term-szetben, ksbb pedig a palo-tkat vez kertekben is alkal-maztk. Angliban, Nmetor-szgban szmos olyan labirintus tallhat, amelyet a termszetes gyepbl alaktottak ki a n-vnyrteg helyenknti eltvolt-sval. Ezek a 15-20 m tmrj alakzatok valsznleg mr vezredekkel ezeltt fontos kultikus helyek voltak, a kzpkorban pedig nnepi szertartsok, gyessgi prbk sznhelyei lehettek. A helyi lakossg mind a mai napig nagy gonddal polja az si kegyhelyeket, s igyekszik azokat karbantartani.
Valsznleg a dszes, svny-kacskaringkkal dsztett francia-kert kialakulsa s a grg mitolgia kzpkori jjledse vezetett a svnytvesztk kialakulshoz.
A formra nyesett kerti labi-rintus, amellett hogy ltvnyos dsze volt a kertnek, kivl helysznl szolglt az ri mulatsgokhoz. Az tveszt kzepre ltalban magaslatot helyeztek el, ahonnan a kzppontot elrk vidman figyelhettk a tekervnyek kzt bolyongkat. A malkotsnak olykor rsze volt egy kis fld alatti barlang (grotto) is, amelyben mestersges vzess csobogott vagy patak csordoglt.
A vilgon a legrgibb s leghresebb ilyen tveszt a tiszafbl nevelt Maze, amely ma is kiprblhat a London melletti Hampton Court-i palota kert-jben. Jerome K. Jerome Hrom ember egy csnakban c. mvben tkletes lerst adja annak az lmnynek, amelyet egy nem is tl nagy svnylabirintusban lhetnk t.
"(...) Harris egy vidki unokaccst vitte el oda. Azt mondta neki, "ide csak egypr percre megynk be, pusztn azrt, hogy elmondhasd, hogy itt is jrtl, mert nagyon szimpla dolog az egsz. Nevetsges dolog is tvesztnek nevezni. Arra kell csak gyelnnk, hogy mindig jobbra forduljunk. Tz perc alatt vgigstlunk rajta, azutn kijvnk belle s villsreggeliznk."
Mikor mr benne voltak, tallkoztak nhny emberrel, akik azt mondtk, hogy mr hromnegyed rja jnnek-mennek, s elegk volt az egszbl. (...)" *
Hollandiban nemcsak a kertszet npszer, hanem a XVI. szzad ta jelents kultusza van az tvesztknek. Manapsg is tbb mint 30 svnytveszt tallhat az orszgban. Az ilyen clra leggyakrabban hasznlt nvnyek a fagyal, a tiszafa, a buxus, a bkk, a gyertyn s a ciprus.
A "leg"-ek orszga, az Egyeslt llamok len jr az j labirintusksztsi "technolgik" kialak-tsban. Nhny ve meglep, j zletg jtt ltre: sorra alakulnak a hatalmas kukorica-ltetvnyekbl rdekes formkra (vr, dinoszaurusz) kiszabott tvesztk, illetve azok a cgek, amelyek orszgszerte vllaljk kukoricalabirintusok teleptst.
A legelterjedtebb krtai s chartres-i motvum felhaszn- lsval napjainkban is igen sok j labirintus kszl a legkln- bzbb anyagokbl. A spiritua- lizmus jjledsvel ezt az si jelkpet jra felfedeztk mint a lelki megtisztuls, a meditci vagy a jtkos trsasgi egyttlt eszkzt. Ha mindezek hatsra a kedves Olvasnak labirintus alkotsra tmadna kedve, alapanyagknt akr metlhagymt vagy szagos bkknyt is felhasznlhat...
Nyri Judit
|
|