Krtrl : Trtnelmi fejlods s talakuls |
Trtnelmi fejlods s talakuls
Nikos 2006.09.08. 22:17

Chania helye mintegy tezer ve lakott terlet. Ez a termszetes akropolisz adott helyet a minszi idobeli Cydonia teleplsnek, amelynek kzpontjban egy palota komplexum volt, s kiterjedt szololtetvnyek vettk krl.
A rgszeti leletek azt igazoljk, hogy Chania helye mintegy tezer ve lakott terlet. Ez a termszetes akropolisz adott helyet a minszi idobeli Cydonia teleplsnek, amelynek kzpontjban egy palota komplexum volt, s kiterjedt szololtetvnyek vettk krl. Jllehet Cydonia folytonosan rivalizlt a szomszdos vrosokkal, virgzsa a trtnelmi idokben vltozatlanul megmaradt; erostsre utal jeleket ebbol az idoszakbl nem azonostottak.
A domb elso megerostsre a hellenisztikus idoben kerlt sor. Az ezt kveto rmai s biznci idoszakokban a vrost ismtelten leromboltk majd jjptettk ugyanazon fallal krlzrt terleten. A 6. vagy 7. szzadban a gazdag mezogazdasgi htteru, pspki szkhelyknt szolgl vrost egy hatalmas fallal erostettk meg, mely fal az kori Cydonia romjaibl plt. A teleplst a szaracnok 823-ban leromboltk.
961-ben, Krta biznci felszabadtsakor az let jra elindult a vrosban. 1204-ben a vrost a velenceieknek adtk el, akik 1252-ben telepedtek le itt s folytattk az erostsi munklatokat. Ebben az idoben a vros alapszerkezete megjult, j utck jttek ltre, szmos plet plt. A vros krl is j ltestmnyek jelentek meg: kiktoi fejlesztsek, vdotorony a kiktoben, monostorok. A vros krl sztszrt teleplsek jelentek meg, s elovrosokk fejlodtek, amelyeket borghi megnevezssel illettek. Ezek vdelmre kezdodtt meg egy kiterjedt, kevsb zrt vdofal ptse a 14. szzadban s folytatdott a 16. szzadig.
Az erosdo ottomn tmadsok arra ksztettk a velenceieket, hogy 1538-tl tovbbi erostseket hajtsanak vgre, ami a szzad vgig folytatdott. Az j fal a korszaknak megfeleloen bstyarendszeru erodtmnny alakult, amely ngyszg alap volt s a kiktot is magba foglalta. A rgi falakat fokozatosan tptettk, fejlesztettk a kiktot, hullmtrot s 17 hajpto egysget ptettek, fejlesztettk a vzellt rendszert is. Ekkor a vros 40 hektrt foglalt el, lakossga 8000 fo volt. E korszakbl szmos emlk fennmaradt a mai korra is.
Az j erodtmnyi fejlesztsek sem tudtk megakadlyozni a vros trkk ltali bevtelt 1645-ben. A trkk fenntartottk az erodtmnyt, s mecseteket, frdoket, szkokutakat, j pleteket ptettek. A trk s a keresztny lakossg elklnlten lt a vros kt feln, egyre surubben.
1881-ben a lakossg szma mr 13 ezer volt, s ekkor a trk hatsgok elso zben engedlyeztek falon kvli ptkezseket. Krta fggetlensgnek elnyerse (1898), majd Grgorszggal val egyeslse (1913) utn intzkedsek szlettek a falon kvli fejlods elosegtsre, s az erodtmny ill. a fal egy rsze lebontsra kerlt a klso s belso rszek kztti kapcsolat rdekben. Szerencsre a fal rendkvl ellenll volta megakadlyozta nagyobb mrtku lebontst.
A 20. szzad elejn a vros 70 hektr terletet foglalt el, s gyorsan tovbb gyarapodott, 1991-ben 445 hektron 72 ezer ember lt.
1961-ben a falat trtnelmi muemlkk nyilvntottk.
|
|





|
|