Az eltnt vilg IV. rsz
A sziget alig volt nagyobb 18-20 kilomternl, de az emberek addig soha nem ltott gazdagsgot s bkt lveztek rajta. Ez a ltszlag idillikus kis vilg egy fldtani idztett bombn ltezett. A sztszrt gei-tengeri szigetek az azrkk tengerben becsapjk a szemet s az embert hamis, bks hangulatba ringatjk. A valsgban a terlet geolgiai trtnete egy sor katasztrfrl szl. vek ta dolgozik a kalderban kt fiatal nmet tuds. Merben ms elmlettel lltak el, mint amit Marinatosz professzor lltott.
28. A kaldera bels oldaln ngyezer ves hzak maradvnyait fedeztk fel. A nagy robbanskrter minden bizonnyal sokkal idsebb, mint ahogy eddig sejtettk. Ha Platnra hagyatkozunk, - aki bonyolult csatornarendszerrl, bels trl szmol be -, akkor nem kizrt, hogy a kaldera dlkeleti rsze valban hszezer ves, szaki rsze viszont minszi eredet, miutn a sziget kzponti rsze beomlott s kialakult a jelenlegi szaki tjr.
A minszi vulkanikus tevkenysg persze befolysolta a minszi kultra gyors eltnst. Egyb irnt mivel magyarznnk, hogy Akrotirit kzel 20 mter vastag horzsa- s hamurteg bortotta be? A hajdani kitrs kvetkezmnye mellett szl tovbb a krtai Mokhloszban, a ks minszi villa alapja alatt tallt, 20 cm vastag vulkanikus anyag is, amit nemrg trtak fel a rgszek. A bizonytk teht meg van arra, hogy Krtt is jelents mennyisg vulkanikus por lepte be, tnkretve a mezgazdasgot, hnsget okozva elsegthette a minszi kultra meggyenglst. A rgszeti leletek viszont arrl tanskodnak, hogy a vulkn kitrse utn a minszi kultra mg egy vszzaddal tovbb lte virgkort.
gy tnik ht, hogy Marinatosz elmlete nem llja meg mindenben a helyt. A tudsok nem vonjk ktsgbe a vulknkitrst s annak pusztt kvetkezmnyeit, de magyarzatknt a minszi kultra gyors eltnsre nem tartjk kielgtnek Marinatosz teriit. A vulkn-kitrs kvetkezmnyei mellett szmos ms negatv hats is rhette a minszi birodalmat. A "Kin" amerikai tengerkutat haj, specilis vizsglatokat vgzett a kalderban. A vizsglat megllaptotta, hogy Szantorini sziget trsgben tbb risi beomlsos kaldera van a tenger alatt. Ha meg akarjuk rteni az si Thra pusztulst, akkor nem csak a mai szantorini llapotokat kell figyelembe vennnk, hanem azt is, amit a tenger mlye tartogat szmunkra.
29. Az Akrotiri feltrs soron kisott szobkban olyan falfestmnyre tallt Marinatosz grg rgsz, amelyen egy csapat sziklra msz kk majom li vidm lett. A kpen a tj megdbbent hasonlsgot mutat az sats krli terlettel. Akrotiri laki ragyog szn, rendkvl leth, jelkpekkel telezsfolt freskkkal dsztett szobkban ltek: a szimblumok, a jelek szerint mindennapi letk s szertartsaik szerves rszt kpeztk. A minszi telepls npsrsgt tekintve, megelzte a kzpkor pezsg let eurpai kiktvrosait.
A kutatmunkba bekapcsoldtak a geolgusok, a fmipari szakemberek, a zoolgusok, a botanikusok s mg sokan msok. Egy dolog biztos volt mg a fresktredkekbl is, Akrotiri eltnt laki tehetsges s alkot emberek voltak, akik jelents mvszi rzkkel rendelkeztek, s akik lvezni tudtk munkjuk gymlcst. A mvszeti ihlettsggel kszlt, nagymret, elragad szpsg, psgben maradt falfestmnyek a gondtalan jlt egyrtelm bizonytkai. Megkap jelenetet mutat pldul a bokszol fik fresk is. Az egyik egyiptomi srban a krtai viseletet tfestettk mkni divat szerinti ruhra. Ezek szerint hamar elrt a frak fldjre a megvltozott krtai politikai viszonyok hre. A thrai vulkn sszeomlsa elott Akrotiri vros fontos kereskedelmi hely lehetett. Mindennapos kapcsolatuk lehetett Egyiptommal, Palesztinval s termszetesen Krtval. A kiktben partra szll ltogatt biztosan lenygzte a part fl magasod pletsor ltvnya.
Vannak, akik lltjk, hogy Akrotiri provincilis hely volt Krta meg-megjul divatjval szemben. Az j divat-ramlat, mire Thrra rt, eltelt kzel 50 v, mg Egyiptomban majdnem azonnal megjelentek a krtai kereskedk a legfrissebb ruikkal. Az Akrotiri freskk mvszi sznvonala ppen az ellenkezjrol tanskodik. Sot nem kizrt, hogy sajt iskoljukban tevkenykedtek a mvszek s minszi palotkon kvl a mkni fellegvrban is kedvkre, alkothattak. A minsziak szemben a llek hatotta t a termszeti vilgot - ezrt istensgeik szmra szentelt helyeket alaktottak ki a szabad g alatt.
Szantorini mai modern vrosai: Ija, Fira, Imerovigli mintha a rgi atlantisziak zenett hordoznk az jszer kikladikus vonsaikban, s kilomter hosszan hzdnak a kaldera peremn. A szikrz napfnyben klns csodnak tnik Nea-Kameni vulkn kpjn llva a kaldera szln plt hzakat ltni. Mg elkpzelni is borzaszt, hogy a vulkntl leheletnyi kzelsgben plt vrosokkal mi trtnne egy jabb kitrs alkalmval. Tudsok lltjk, hogy 15 ven bell jbl kitr a Nea-kameni s a kvetkez vezredekben, lassan kitlti a kaldert a fel-feltr lva. jbl kialakulnak a Platn ltal emltett rejtlyes csatornk s a lagnk. A hegy slyt nem brja el a vulknkamra mennyezeti fala, s a hegy beomlik a fld mlybe, s minden kezddik ellrl. Ha mg l ember a Fldn, akkor jbl felfedezik, feltrjk a mai modern Akrotirit, vagy a fvrost, Firt s egyszer egy lelkes amator rgsz filmet kszt az egsz trtnetrl.
Vgezetl rdemes a mai szantorini emberek htkznapi vilgba is bepillantanunk, s br 3 hetes ott tartzkodsom kevs volt arra, hogy kzelebbrl is megismerjem gondolkodsukat, nhny morzsnyi titokhoz mgis kzelebb kerltem. A szigeten kzel ngyszz templom igazolja vallsossgukat. A mai modern sziget egy kicsit zsfolt a lktet turizmusval, ahol a pnz az r. A turistk zme a kurizum miatt utazik ide, hogy elmondhassa, Atlantisz-fldjn tlttte a nyarat, de nem jutott fel az si Thra vrosba, vagy nem kvncsi a kisott Akrotirire.
Megragad a szantorini emberek elszntsga ezen a kis szigeten, valami atavisztikus rzs l ebben a kzssgben, a rgmlt dolgok egyfajta ntudatlan ismerete. A thrai gondolkods knnyedn csapong a valsg s a mtosz, a jelen s a mlt kztt. Az itt l embereket hossz id ta emlkezteti a menetrendszeren kitr Nea-kameni vulkn a korbbi katasztrfkra. Nem tartom kizrtnak, hogy a sziget mai lakinak egy kis rsze tnylegesen a minsziak, azaz pontosabban az atlantisziak leszrmazottjai.
Kvetkezskppen nem meglep, hogy idrl idre rejtlyes antik eredetkrl rulkodnak, s mikzben gy tesznek, a legvltozatosabb formban villan fel a rgmlt atlantiszi valsg gyorsan tovatn kpe. Vajon mi ksztette arra ezeket az embereket, hogy ilyen makacsul ragaszkodjanak szigetkhz akkor is, amikor a talaj mr taln mezgazdasgi mvelsre alkalmatlann vlt? Valami rendkvl ers ktelk fzheti ket ide. Taln vallsi ok lehet? Ez rillene arra, amit Platn rt Atlantisz fvrosrl.
Az 1956-os fldrengs alaposan helybehagyta Ijt. Laki nhny mterre a romoktl mgis jra ptettk otthonaikat vasbetonbl, s bunkerszer, boltves hzaikat fehrre mzoltk. A fldrengs sorn risi kvek zdultak le a kaldera mlybe. A romok, mint tanhelyek teszik fel a krdst: - mi az rdgnek akarnak mindenron a meredly szln lakni a szantorini emberek? Ez a krds az egsz szigetre is rvnyes, s rkk az ember fejben motoszkl. Nehz megrteni, mi tartja itt azokat, akik itt lik le az egsz letket. A tl nagyon kemny s huzatos. Elszigeteltsgben lnek, mert hnapokig a hajk, a replk nem tudjk megkzelteni a szigetet a hborg tenger miatt, az ivvizet tartlyhajkkal hordjk a krnyez szigetekrl. Platn szerint a metropoliszban, nagy becsben tartottk az desvizet.
A mai modern vilgban replgppel, luxushajkkal lehet megkzelteni a szigetet a turista szezonban. Szantorini, az gei-tenger festien szp szigete, kedvelt turistaclpont. A Nea-kameni egyik magaslatn a turistk bmszkod seregnek mesl az idegenvezet a thrai kitrs borzalmairl, de nem lehet kihagyni a kaldera szln a borkstolt sem, vagy amint egy nagy haj beleszik a naplemente aranyhdjba.
A vasbaktriumoktl megfestett vulkni blben a nvnyzet szne is megvltozott. Ezeket a mikroorganizmusokat tervezi a NASA felvinni a Mars bolygra, mivel a szomszdos vrs bolygn igen mostoha krlmnyek uralkodnak. A 2004-re tervezett Mars-expedcival tra kelhetnek a Palea-kameni oldalbl fakad hoforrsok atlantiszi vasbaktriumai, hogy a vrs bolyg lgkrt - egy ma mg utpisztikusnak tn terv megvalstsval - alkalmass tegyk a fldi let szmra.
Elg, ha az lmok egyszer teljeslnek az letben. Persze lehetleg minl elbb! n azt mondom: minl tbbszr! Szantorini is ilyen lom s beteljesls a szmomra. Megbabonzva nztem a forr napsttte lvn llva a vulkanikus kaldera-koszort, a mesebeli fehr hzakat. Alul pedig a kk tengert. Kt szn lelkezik tizennyolc kilomter hosszsgban egymssal: a kk s a fehr.
sszelltotta: Dr. Mczr Istvn
|