A grg mitolgia
Nikosz 2004.10.13. 12:41
A grg mitolgia az kori kltk s rk mveiben fennmaradt meseser, sokszn trtnetek sszessge, amely a grgk politeizmusnak alapja. Egy-egy trtnetnek sokfle (gyakran egymsnak ellentmond) vltozata ltezhet. Ezek ltalban a szabad klti kpzelet termkei. A grg mitolgia alapjban kt rszre oszthat: isten s hrosz- (flisten-) trtnetekre. A grg isteneknek hrom genercijt klnbztetjk meg: Uranosz, Kronosz s Zeusz nemzedkt.
Sok vallsban - gy a grg mitolgiban - is megfigyelhet egy (vagy ez esetben tbb) teremtselmlet, amelyek kzl a legelterjedtebb a grg mitolgiban gy hangzik: A mindensg kezdetn a Khoszbl keletkezett Gaia (a Fldanya), s alvs kzben megszlte fit, Uranoszt. A fi megtermkenyt est permetezett anyjra, gy szlte meg Gaia a fvet, virgokat s fkat, valamit a hozzjuk tartoz llatokat. Ugyanennek az esnek a hatsra jttek ltre a tavak, folyk, tengerek. A Fldanya els, flig ember alak gyermekei voltak a szzkez tvenfej risok: Briareusz, Ggsz s Kottosz. Utnuk szletett hrom egyszem, vad kklpsz: Brontsz, Sztereopsz s Argsz. Ezeket lzad termszetk miatt apjuk, Uranosz letsztotta a Tartaroszba. (A Tartarosz mly s stt hely az alvilgban.) Majd ksbb Uranosz megnemzette a titnokat, akiket anyjuk - bosszbl a kklpszok hallrt - rvett, hogy ljk meg apjukat. Meg is tettk, mgpedig Kronosznak, hetk kzt a legfiatalabbnak a vezetsvel. lmban levgtk apjuk nemi szervt. Uranosz vrbl nhny csepp Gaiara hullott, gy szletett meg a hrom Erinnsz: Alekt, Tisziphone s Megaira. Utna a titnok kiszabadtottk a kklpszokat s Kronoszra ruhztk a legfbb hatalmat. Kronosz felesgl vette testvrt, Rheit. Mivel Kronosz azt a jslatot kapta anyjtl, hogy fiai egyike fogja megfosztani trnjtl, ezrt minden szlet gyermekt – Hesztit, Dmtert (Ceres), Hrt (Juno), Hdszt (Pluto vagy Dis) s Poszeidnt (Neptunus) - lenyelte. Rheia felbszlt s harmadik fit, Zeuszt (Jupiter), elrejtette az gei-dombon egy barlangban. Kronosznak egy beplyzott kvet adott Zeusz helyett, aki mit sem sejtve lenyelte azt. A felserdlt Zeusz Kronosz pohrnoka lett, aki nem tudta, hogy tulajdon fia. Zeusz apja borba hnytatt kevert, aki ennek hatsra kiklendezte gyermekeit. Zeusz kiszabadtotta a kzben ismt fogsgba esett kklpszokat s szzkezeket, akik hlbl neki ajndkoztk a villmszrs kpesgt, Hdsznak egy lthatatlann tev sisakot, Poszeidnnak meg egy hromg szigonyt. Majd egyttes ervel legyztk apjukat, Kronoszt, s a tbbi titnnal egytt (Atlasz kivtelvel) szmztk egy mesze fekv brit szigetre (vagy ahogy egyesek lltjk Tartaroszba), ahol a szzkezek riztk ket. Atlasz vezrhez mlt bntetst kapott: az gboltot kellett tartania a vlln.
Zeusznak ksbb sok szeretje volt, akiktl gyermekei szlettek: pldul Lttl Apolln (Apollo), a lant, az j a, jsls s az orvosls istene s Artemisz (Diana), a vadszat istennje; Maiatl (Atlasz lenytl) Hermsz (Mercurius), az istenek szrnyas hrnke, a tolvajok, kereskedk istene; Szemeltl Dionszosz (Bacchus), a szl, a bor, a mmor s termkenysg istene; egyesek szerint Dintl Aphrodit (Venus), a szerelem s szpsg istennje. Tbbek kztt anyjval, Rheival is volt testi kapcsolata. Egyik gyermeke, Pallasz Athn (Minerva, a blcsessg, tudomnyok s a mestersgek istennje) a fejbl pattant ki teljes fegyverzetben. Zeusznak nem csak szereti voltak, volt egy felesge is, Hra. Hrnak s Zeusznak hrom gyermeke szletett: rsz (Mars, a hbor istene), Hphaisztosz (Vulcanus, a tz s kovcsmestersg istene) s Hb.
Rengeteg monda, trtnet s mtosz kapcsoldik mg a grg mitolgihoz, amelyek nem csak istenekrl, flistenekrl, hanem ms klns lnyekrl - nimfkrl, szatrokrl, st emberekrl - is szlnak s mg soksznbb teszik azt. Ezek a trtnetek hol egy-egy termszeti jelensget prblnak megmagyarzni, hol egy-egy trtnelmi esemnyt (pl. trjai hbor, heten Thba ellen). A grg mitolgia tanulmnyozsa sztnzleg hatott s hat az eurpai mvszetre s gazdag forrsanyagul szolgl a modern sszehasonlt vallstrtneti kutats szmra is.
|