Grg kultra 2
Nikos-Boti Attila 2006.07.04. 11:40

Kr.e.6.sz-ban az in vrosok fejlettebb kultrjban szletett meg a grg filozfia, amely minden idk gondolkodsnak alapjt kpezi. Az els grg gondolkodkat termszet-filozfusoknak hvjk, mert a termszet keletkezsnek si problmjt akarjk megoldani.
|
A miletori iskola kpviseli: Thales, Anaximandros, s Anaximenes.
Thales: az selv szerinte a nedvessg (vz).
Anaximenes: az selv szerinte a leveg.
Anaximadros: anyagszeren felfogott vgtelent tekinti selvnek.
Eleai iskola: a vilg eredetnek slyos krdst kutatta.
Kpviseli: Parmerides; a ltezst rktl valnak ltta.
Herakleitos: dolgok mlyebb rtelmt kutatja.
Pythagoras: szm misztikus fogalma.
Xenophanes: a vilg kezdett az istensgbl veszi.
A termszetkutat keress szemben ll a grg vallssal. Hogy a filozfia az ember tmutatjv vljon s a valls helyettestjv alakulhasson, ahhoz a Kr.e.4. szzadban Grgorszgban sszeomlsnak kellett bekvetkeznie, amely a politikai let nllsgt teljesen alsta. Ezt a nagy politikai bomlst a peloponszoszi hbor idzte el.
Nylt hbor kitrshez Kr.e. 431-ben vezetett, ahol Athn s Sprta lltak egymssal szemben. Ezekben a vlsgos idkben az emberek lelki lete termszetszerleg elmlylt, nmagukban kerestk az emberi llek megnyugvst.
Az j gondolkodsnak els kpviseli a sophistk voltak, akik nem tuds filozfusok, hanem sznokok, akiket a szlssges szkepcizmus tlt el, s mly rdeklds az emberi dolgok irnt. Kzlk a legismertebb: Protagoras; az rzki megismers teorijval foglalkozott. A sophizmus csak irnyt mutat a grg filozfinak, Sokrates adja meg. Sokrates tantvnya Pltn. A Platoni filozfia korszakalkot jelentsge az ideatanban tallhat meg. Az idekat egy egysges rendszerbe kellett szortani a „j” ideja kerl a cscsra, ln a „szpsg” ll.
A 4. szzad kzepre Sprta teljesen elvesztette ltjogosltsgt s azok a grgk, akik bztak a polis letkpessgben, ennek felfrisstst j erkbl vrtk. Aristotelsnl az llamformk j osztlyozst ltjuk. A nem megfelelk kzt, mint legrosszabb a demokrcia ll az len, a megfelelk kzt, mint legjobb a monarchia, a kirlysg. A kirlysg ebben az idben a makedn llamnak volt a kormnyformja. Makednok uralkodja Philippos, aki Grgorszgban nevelkedett beavatkozott a bels grg gyekbe.
Alexandros, akit a grgk zsarnoknak, barbrnak tekintett, a grg mveltsggel, a grg vilgnzettel teltett. Hihetetlen tettervel rendelkezik 22 ves amikor a perzsa birodalom meghdtsra indul. Alexandros Achilesnek kpzeli magt, olyan fegyverzetbe ltzik, amely a trjai hborbl szrmazik. Alexandrosz igyekszik mindenhol a grg kultrt terjeszteni, Kelet fel elre tolta bstyit, amelyek elksztik a nagy keleti-grg egyesls tjt
India meghdtsval teljesen tnkreteszi egszsgt s 33 ves korban meghal. Alexandrosz tbornokainak martalka lesz. Selenkos, Ptolemaiosz s Kassander megalapti azoknak a birodalmaknak, amelyeket hellenisztikus birodalomnak neveznk.
Ez az idpont az, amikor a grg mveltsg tadja helyt egy j kulturlis fejldsnek, amely a kelet s a grgsg mveltsgnek egyeslsbl ll ssze: Hellenizmus.
|
|