Az eltnt vilg III. rsz
16. Az gei-tenger gsznkk vize fodrozdik Thra osi szigetnek hajdani kzepe fltt, mely egy hatalmas vulknkitrs alkalmval merlt a vz al - mint a mondabeli Atlantisz - tbb mint 3600 vvel ezelott. Ahogy a vilgurben felnk szguldhat egy mr rgen felrobbant csillag fnye - sok ezer esztendvel a csillag kataklizmja utn -, gy rte el Mknt a minszi civilizci sugrzsa azt kvetoen, hogy ez a kultra eredeti formban mr nem ltezett tbb. Az gei-tengeri birodalomra sttsg s feleds borult. A kvetkez vszzadokban a grg mtoszok emlkeznek a minsziak dics mltjra, szabadjra engedve fantzijukat.
17. Maga az Atlantisz sz az egyiptomiaktl szrmazik, akik a minsziakat, illetve a krtaiakat Keftiunak neveztk. A filiszteusokat a bibliakutatk a minszi Krta, smi nevn Kftor, vagy Keftiu szigetrol rkezett bevndorlknak tartjk. Valszn, hogy a thrai katasztrfa miatt az otthonukbl elmeneklt krtaiakrl van sz.
18. Minden nagy kori npnek megvan a sajt Atlantisza. seink nagyon sok helyen kpzeltk el az elsllyedt risi fldrszt.
19. Szeretnm hangslyozni, hogy az Atlantisz szt vgl is a Nlus deltjban plt Szaisz vros papjai emltik elszr, akik minden informcit lejegyeztek, aminek a birtokba jutottak s titkaikat archvumaikban oriztk. De j lenne most megismerni az akkori vilg titkait! A rmaiak sajnos felgyjtottk az alexandriai knyvtrat, amelyben az kori vilg tudst halmoztk fel. Bizonyra ms kp alakulna ki az emberisgrl, az eldkrl, ha nem emszti el tz a feljegyzseket.
A grg Szoln taln mgis bejuthatott a rejtlyes papi birodalomba, mert kzvettsvel jutottak el a rgi mondk Platnhoz, akit annyira felcsigzott a histria, hogy kt dialgusban, a Timaioszban s a Kritiaszban rta meg a mess fldrszt, Atlantisz trtnett. A mveket a valsg s a fantzia tvzte ssze.
Ha a valsgot sikerl kiderteni, akkor mindenkppen van realitsa a nagy lmodoz lltsnak. Az akkori vilgban is voltak kalandvgy emberek, mint pldul a krtaiak, vagy ksbb a grgk, akik nagy rdekldssel jrtk Egyiptomot s csodltk a frak birodalmt. A grgk figyelmt felkeltettk az egyiptomiak, krtaiakrl szl sznes elbeszlsei. Az egyiptomiak vszzadokon keresztl kereskedtek a krtaiakkal, kapcsolatukat szmos srlelet is megrizte. Aztn egyszer csak elmaradtak a kalmrok, nem hoztk el a csodlatos, paprvkony Kameresz vzikat, de hallottak egy tengeri civilizcirl, amely rvid id alatt elpusztult, s elsllyedt.
Az egyiptomiak rtesltek egy sziget, nevezetesen Thra elsllyedsrl, de kicsi s szmukra kevss jelents lvn, ezt a szigetet nem ismertk, nem tulajdontottak neki jelentsget. gy az esemnyeket thelyeztk a szomszdos Krtra, arra a szigetre, amelyet borzalmas csaps rt, s a palotaptkkel rendkvl hirtelen szakadt meg a kapcsolatuk. Taln az ltalam kutatott gei-tenger krnyezetben lehetett a Platn ltal is emltett Atlantisz.
20. Az idbeli meghatrozs is nagyon sok tallgatsra adott okot. Ha Atlantisz npt a bronzkorba kpzeljk, akkor Platn azon lltsa, hogy a sziget kilencezer vvel ezeltt sllyedt, el nem llja meg a helyt. A tbb ezer ves leletek, amelyek az sk jval nagyobb technikai tudst bizonytottk, mint amennyit az utkor felttelezett, sokkal ksbb keletkeztek, mint amikor lltlag Atlantisz fldjt elnyelte a tenger.
21. A nmet tudsokat az izgatja leginkbb, hogy ha nem olyan rgen lt s virgzott Atlantisz, akkor mi trlte ki az emlkt az emberek tudatbl? Erre is akad vlasz. A legjabb krsos leletek szerint Kr. e. 1200-ban tengeri hajs horda rohanta le az gei-tenger mellkn l npeket, akiknek rmagjuk sem maradt, annl is inkbb, mert a tmads utn znvizek s fldrengsek fejeztk be a kalzok mvt. Mellesleg erre a vandl hborra Platn is utalt.
Kztudoms, hogy Trjt a mlt szzadban egy amatr nmet rgsz Schliemann tallta meg, aki a dombtetn emelked erdtmnyben folytatott satsokat, de a krnyez, a fld alatt megbv, nagy kiterjeds vros nem rdekelte.
22. A legkorbbi ismert, fldrengssel s szkrral ksrt vulknkitrst a tudsok jval a homroszi kor el, Kr. e. 1628-ra teszik. Szinte biztosra vehet, hogy vulknkitrs miatt pusztult el a Fldkzi-tenger virgz vrosllama, Thra, ahogyan ma ismerik, Szantorini. A fehr szikla krl ma is hatalmas, tenger alatti krter ttong. A ma is fstlg Nea Kameni forr kvein lpkedni mg htborzongatbb, mint a Vezvon jrni.
23. (5. szm zene kb. 25 sec.) Thra sszeomlsa a kzponti elhelyezkedse miatt hasonl katasztrft jelenthetett a szigetet krlvev kori vilg szmra, mint amilyen az atomhbor lenne ma neknk. Emberek szzezrei vesztettk el otthonaikat s letket.
Egy ilyen erej katasztrfa egszen bizonyosan nyomot hagyott az gei-tenger mellkn l npek kollektv emlkezetben. Dr. Galanopulosz ms grg mtoszokat s legendkat, valamint a bibliai exodust is sszefggsbe hozza az iszonyatos erej thrai kitrssel.
A Deukalini vzzn lersa kapcsolatba hozhat a thrai sszeomlssal, de a legjabb elmletek szerint a nagy rads jval megelzte a vulkn kitrst. Klimatolgusok szerint kilencezer vvel ezeltt a Golf-ramlat hatsra a Balti-tenger s az szaki-tenger kztti tjrnl az irdatlan mennyisg h-jg megolvadt s a mintegy nyolcezer ngyzet-kilomternyi tmb a "Balti-tba" zuhant. Hatalmas szkr zdult a balti orszgokra, thmplygtt a mai Oroszorszg terletn, elrte a Fekete-tengert, vgl a Fldkzi-tenger trsgt.
Dr. Robert Ballard, a Titanic feltrja a bibliai trtnet nyomba eredt 2000-ben s hajjval tkutatta a Fekete-tenger jelents rszt. Kutatsa eredmnyes volt, mert bizonytkokat tallt arra, hogy kb. 8000 ezer vvel ezeltt a Boszporusznl a vkony fldnyelv tszakadt s soha nem ltott rads nttte el, az akkor mg desviz Fekete-tenger medencjt. A ss s desvz jelenleg is elklnl egymstl. A part menti vrosok felett 150 mter magasan hullmzik a tenger. A Dardanellk be-s kijrata igen nagy stratgiai fontossg hely volt az korban s jelenleg is az. Bejratnl fekszik Trja, kijratnl pedig az els vilghborban elhreslt Gallipoli.
A Fekete tengerben elsllyedt kori vrosokat talltak a tudsok, melyek feltrsa jelenleg is folyik. Rengeteg a rszeredmny. Ha sikerl a tuds-trsadalomnak, a Fld klnbz pontjain azonos idben virgzott civilizciinak eredmnyeit feldolgozni, akkor lnyegesen tbbet tudhatunk meg eldeinkrol. Plantnkat egy sor kataklizma rte az elmlt tizentezer v alatt. Sok a teria, kevs a kzzel foghat bizonytk.
24. Az Albatrosz svd kutathaj a Fldkzi-tenger keleti medencjnek nagy terletrl gyjttt frmagokat a tengeri ledkbl. Thrtl 150 kilomterre a Nlus-delta kzelben ktmternyi minszi vulkanikus hamurteget talltak a tengerfenekn. A minszi kitrskor iszonyatos mennyisg vulkanikus por rakdott le risi terleten. Kzel 75 kbkilomter vulkanikus anyag szrdott szt 8oo km-es krzetben. A bizonytkok sokasga ersti azt a feltevst, hogy a minsziak voltak az elveszettnek hitt atlantisziak.
Thra szigetn talltak egy archaikus grg "Eumlosz" feliratot. Eumlosz Atlantisznak a Hraklsz oszlopaihoz legkzelebb fekv rszt kormnyozta, amely nem lehetett ms, mint Mlosz szigete. Ha Hraklsz oszlopaihoz a legkzelebb es sziget Mlosz volt, akkor semmikppen nem lehet azt Gibraltrral azonostani. Szmos feljegyzs van arra, hogy Hraklsz oszlopai alatt az korban a Peloponnszosz dlnyugati cscst rtettk az argonautk.
Ez nem kis fejtrst okozott a ksbbiekben, mert Platn gy rt errol: "akkor mg be lehetett jrni az ottani tengert, mert a szoros eltt, amelyet ti Hraklsz oszlopainak hvtok, volt egy sziget: Atlantisz, amely nagyobb volt, mint Lbia s zsia egyttvve?".
Platn ezen lltsa persze kptelensg, de ha a sajt kornak ismert vilgra gondolt, akkor elfogadhatjuk megllaptst, hiszen Afrika szaki svjnak ismerete nem jelentette felttlen az egsz fldrsz, Afrika ismerett. Ugyan ez vonatkozik zsira is. Akkor az ismert vilg kzponti rsze a mai gei-tenger lehetett.
A geolgusok - a vilgrbol kszlt felvtelekre hivatkozva lltjk -, hogy az Atlanti cenban nem sllyedt el ilyen risi fldrsz az elmlt vmillik sorn, mert annak nyoma maradt volna.
25. Az elpusztult latin Pompeji eltt msflezer vvel korbban trtnt Thra sziget pusztulsa. Akrotiri thrai kiktovrost tzes hamu temette el. Szerencsnkre gy most rcsodlkozhatunk egy klnsen gazdag kultra emlkeire.
Platn szerint Krta volt a kirlyok szigete s tle nem messze volt egy kr alak sziget a metropolisz, krkrs csatornkkal, palotkkal elltva. Elkpzelhet, hogy egy vallsos kzpont mkdtt itt templomokkal. Az Akrotiriben feltrt freskk javarsze hajk sokasgt mutatja be, taln az Akrotiri kiktrl kszltek a kpek.
Klns, szertartsos pzban mutattk be a hajn tartzkod embereket, s hajikat virgfzrekkel dsztettk fel. Egybknt templomokkal Krtn nem tallkoztak a rgszek. Az kori polihisztor viszont lltotta azt, hogy a metropolisz kzponti rszn voltak templomok. A beomls utn kzel kilencszz mter mlyre kerlhettek a metropolisz pletei a fld gyomrba.
26. Akrotiri bronzkori vrost Marinatosz grg rgsz sta ki, s a lenya segtsgvel restaurlta a freskkat, amelyek egyedlllak a vilgon. Mit mond el Platn Atlantiszrl? Igen gazdagnak s az letet szeret bks hajs npnek rta le a krtaiakat. Kereskedtek s nem hdtottak! A freskikon nagyon kevs harci cselekmnyt lehet ltni, annl tbb virgot, rengeteg ruval megrakott minszi hajt. A minszi kultra hangslyozottan eszttikus volt, a mvszet, a kzmvessg s az let rmei fel fordultak.
Asszonyaikat - krtai szoks szerint - csodaszp dszes ruhkban, keblket szabadon hagyva mutattk be freskikon. Az rst ismertk, a grgk vszzadokkal ksbb teljesen tvettek tlk szinte mindent, br ezt nem szvesen vallottk be az utkornak, mert divat volt az akkori sznhzi letben a minsziakat, illetve az isteneit szrnyekknt bemutatni. Minotaurusz flig bika, flig ember volt.
A labirintusrl is szmos monda alakult ki. Evans, aki kista Knosszoszt, lltja, hogy a palota-rendszer volt a labirintus, hiszen napokig lehetett bolyongani a temrdek sok folyos s helysg tvesztiben. Evans 1400 szobt trt fel. Knosszosznak mrete lenygz, de milyen lehetett a vulkn ltal betemetett Akrotiri?
A bronzkori vros magasabb infrastruktrval rendelkezett, mint a XX. szzad legtbb vrosa a vilgban. Ismertk a vzbltses rnykszket, az utaik alatt csatornk hzdtak. A vros mkdst nkormnyzati mdon oldottk meg, szolgltatsaikkal szakosodtak. rdekes viszont, hogy szinte mindenkinek sajt malma volt, amivel a termnyt rltk.
Egy csom rejtlyt mg nem sikerlt megoldani, mivel Akrotiri csak egy kis rszt, alig tz szzalkt trtk fel idig a bonyolult rgszeti megoldsok miatt. Nagy az omlsveszly. Nem lehet kizrni, hogy egyszer megtalljk Akrotiri knyvtrat is, s mg tbbet tudunk meg errl az idszakrl. A vros feltrsakor nem talltak csontvzakat, arany kszereket. Tudatos kiteleptsrl lehetett sz, nem meneklsrl. Br egy id utn voltak, akik jbl visszatrtek s elkezdtk helyrelltani a romokat, majd vgleg elmentek Akrotiri teljes betemetse eltt. Marinatosz grg rgsz professzor megszllottknt dolgozott a feltrson s itt halt meg munka kzben.
Az kori fldrengsek kvetkeztben az egsz vros megsllyedt Krta irnyba, ezt egy megdlt lpcshz is bizonytja. Sksgok sllyedtek el, blk helyn most dombok vannak. Szantorini szigetn ma a minszi civilizci bizonytkaira kaphatunk vlaszt. A Thra vulkn hamu-s habkrtege egy rendezett trsadalom emlkeit fedte be.
|