A görög konyha sok hasonlóságot mutat a többi mediterrán konyhával. Megfigyelhetők szerb, török, bolgár és albán vonások is. Az ételek kulcsszereplői a fűszerek, amelyek közül legszívesebben az oregánót és a bazsalikomot használják, de az olyan ízesítők, mint a koriander, a fahéj, az olívabogyók és az olívaolaj szintén fontos szereplők.
A görögök mindig igyekeznek a legfrissebb alapanyagokat felhasználni, sokféle zöldséget, padlizsánt, cukkinit, articsókát stb., fogyasztanak. A hozzávalók között nagyon fontos szerepet töltenek be a paprika, a paradicsom, az uborka...
Étkezési szokások
Görögországban különböző étteremfajták léteznek! A pszisztaria, amely a sült húsokat és rostélyosokat kínálja, a taverna húsokra és halételekre specializálódott, az esztiatorio a klasszikus vendéglőket jelenti, ahol egytálételek, mezedesz (falatkák) és különböző sültek szerepelnek és az uzeri, amely különféle halakat és tengeri finomságokat szerepeltet étlapján.
Gyakran előfordul, hogy a felszolgált ételek nem forrón kerülnek asztalunkra. Ennek kulturális okai vannak! A görögök ugyanis úgy tartják, hogy a forró étel ártalmas a szervezetünkre, a másik ok pedig az, hogy a hagyományos görög ételt már reggel a sütőben elkészítik és csak a nap későbbi időszakában tálalják, újramelegítés nélkül.
A hagyományos görög étterem egyik fő jellegzetessége, hogy bármikor betekintést nyerhetünk az étterem konyhájába, szemügyre véve az ételt még a rendelés előtt!
Italok
A görög borok az utóbbi időben sokkal finomabbak lettek az egykori testes és sűrű, házilag készített boroknál. Ha hasonlóságot próbálnánk keresni más nemzetek boraival, akkor azt tapasztalnánk, hogy a bor bársonyosságát tekintve a francia és a kaliforniai borokra emlékeztet. A recina- attikai eredetű, fenyőgyantával ízesített fehérbor, melynek aromája elsőre furcsa, de hozzászokásához hosszabb időre van szükség. A mavrodafni testes vörösbor, amelyet elsősorban gyümölccsel együtt érdemes megízlelni. (Aki a borok kedvelője, annak érdemes ellátogatnia Dafni városába, ahol a nyári borfesztivál alkalmával sokféle szőlőnedűt megkóstolhat!)
A görög sörök világosak és többnyire jó minoségűek, könnyűek, ezért a nyári melegben is frissítő hatásúak.
A röviditalok közül az uzó, édes ánizsos ízével a francia Pastisra emlékeztető, talán a legismertebb. Aperitif-ként fogyasztják, azonban egy-két pohárkánál többet nem ajánlatos meginni belőle! Ennél még erősebb ital a raki, amit cipuro-nak vagy cikudjá-nak is emlegetnek. Ebből csupán egy kis kupicával fogyasszunk és azt is, csak lassan kortyolgassuk. A világszerte ismert, több nemzetközi díjat elnyert, görög brandy a Metaxa.
A görög kávénak két változata ismert. Az egyik a görög tourkikos (zaccos feketekávé, amit többnyire cukor nélkül szolgálnak fel), a másik pedig a nescafé, amelyiket a forró nyári napokon ú.n. frapé (jegeskávé) formában fogyasztanak. A kávézókban a kapucino is megtalálható.
A görög víz (neró) a hegyekben található forrásoknál pedig különösen tiszta és friss, íze kellemes, mindenképpen érdemes megkóstolni! A szénszavas víz nem olyan népszerű, ezért ha azt kívánunk inni akkor általában külföldi vizeket kell kérnünk, mint pl. a Francia Perrie-t
Az étkezések időpontja
Az ebéd délután 13.00 és 15.00 óra között kezdődik, a vacsorának pedig 20.00 és 23.00 órakor van az ideje, de nyáron akár éjfél körülre is kitolódhat.
|